Romek
Risen 2: Mroczne Wody


Potęga Mary sprawiła, że potwory głębinowe, które do tej pory  mieszkały pod wodą, wyszły na powierzchnię, siejąc zamęt wśród  mieszkańców wysp. Wraz z nimi pobudziły się do życia pozostałe potwory,  które omamił wspomniany Tytan, stając się dzikimi zwierzętami  atakującymi cokolwiek spotkają na swej drodze. Wyspy nie są już  bezpieczne. Każdy teraz walczy o życie, oraz o swoją rodzinę. Nikt już  nie wychodzi sam do lasu, w obawie przed czyhającą śmiercią. 

________________________________________

Piaskowy Demon

Piaskowe demony, to potwory o ogromnej głowie oraz szczękach, które – de  facto – zastępuje mu ciało. Porusza się bardzo szybko na czterech  kończynach przypominających odnóża modliszki. Posiada krótki odwłok,  podobny do występującego u wspomnianej już modliszki. Wyglądem przypomina rybę  głębinową. Lubi czekać na swoje ofiary w mroku, kusząc je swoim  światełkiem, umiejscowionym na czubku głowy. W ciągu dnia, zakopuje się  na plaży, by nieoczekiwanie wyskoczyć tuż przed nasze nogi, odcinając  drogę ucieczki. Poszukiwacze przygód oraz nieostrożni piraci, szybko  wpadając w jego paszcze, stając się przekąską drapieżnika. Istnieją dwie  odmiany – żółta i zielona (prawdopodobnie lądowa oraz wodna).

________________________________________

Termit

Pełzacze, to ogromne robale o silnych odnóżach i chwytakach. W paszczy  tkwią silne kolce, wsparte dużą ilością zębów. Wyróżnia się chitynowym  pancerzem, pokrywającym całe ciało, które chroni przed słabym atakiem  innych potworów, jak również myśliwych. Poruszają się bardzo szybko.  Można je znaleźć w ciemnych kopalniach i opuszczonych jaskiniach.  Nieuważni mieszkańcy, zapuszczając się daleko w ciemność, pozbawieni  światła, szybko padają ich ofiarą. Odwołanie do serii Gothic gdzie pełzacz był jednym z najniebezpieczniejszych stworów. Dzieli się na robotników i żołnierzy.

________________________________________

Hobgoblin/Lewiatan

Błotniak, to potężnej postury potwór głębinowy, który upodobał sobie  wodne środowisko. Porusza się na dwóch potężnych nogach, posiada również  mocarne kleszcze w jednym ramieniu, drugim zaś coś przypominającego  ludzką rękę. Całym ciało pokrywają chitynowe płytki, chroniące go przed  obrażeniami oraz pełniące rolę tarana na wrogów. Jego jama ustna,  przypomina tę występującą u kraba. Wyglądem zbliżony do bagiennego  golema (odwołanie do G2:NK). Jego macki i wystające dodatkowe odnóża  wskazują, że kiedyś był krabem. Porusza się w  towarzystwie Sand Devil’ów jako „dowódca”. Kiedyś był normalnym krabem, ale za sprawą nieznanych sił urósł na potęgę. Zapewne nie  chciałbyś spotkać go na swej drodze. 

________________________________________

Szponiasta małpa

Pawian jest dziką, prymitywną, małpą o ostrych szczękach i takich pazurach. Porusza się na czterech łapach, atakując dwoma przednimi. Jak  małpa, potrafi wspinać się po drzewach, więc prawdopodobnie preferuje  ciche, spokojne kryjówki, wśród koron drzew. Wyglądem zbliżony jest  do  pawiana (świadczą o tym kolory pasków na jego twarzy). Szybki i zwinny potrafi uciąć drogę ucieczki, a w razie strachu szybko uciec przed wrogiem. Lepiej nie  zapuszczać się głęboko w dżunglę, bo pawiany z natury, nie chodzą po dżungli samopas.

________________________________________

Ognisty ptak

Ścierwojady, to pasożyty żerujące na padlinach. Można spotkać je przy  duktach, drogach, przycinkach leśnych. Porusza się na dwóch łapach  przypominających kurze stopy. Ma ostry szpiczasty dziób, którym mocno  dziobie napotkanych przeciwników. Wyglądem przypomina przerośniętego  koguta, natomiast jego ciało, przypomina ciało węża. Posiada mocno  zbudowane nogi, pozwalające szybko biegać, by schwytać ofiarę. Dodatkowo potrafią zionąc ogniem, co czyni ich jednym z najniebezpieczniejszych stworzeń. Odwołanie  do serii Gothic, gdzie ścierwojad był znakiem firmowym. 

________________________________________

Goryl

Dzika oraz prymitywna naczelna małpa o potężnych, długich przednich ramionach oraz krótkich nogach. Podobnie jak pawian, preferuje chodzenie na czterech kończynach oraz  ukrywania się wśród korony drzew. Nie posiada ostrych pazurów, jego mocarne pięści wystarcza by powalić nieostrożnych poszukiwaczy przygód oraz by dosięgnąć daleko oddalone przedmioty. Jego uścisk może zgnieć ludzi, więc stanie z nim oko w oko nie jest dobrym pomysłem.

________________________________________

Jaguar & PanteraPrzerośnięty drapieżny kot o ostrych pazurach oraz mocnej budowie ciała. Posiada silne kły potrafiące szybko wgryźć się pod skórę do kości delikwenta. Jest łowcą i zazwyczaj poluje samotnie, lecz zdarzają się grupki po 2-3 sztuki. Szybki oraz zwinny potrafi dopaść niezauważalnie ofiarę tym samym pozbawiając ją życia. Występuje w gęsto zarośniętej dżungli oraz są główną zwierzyną łowną przez zamieszkujące tamte ziemie plemię dzikusów. Ale dla niewprawnego myśliwego najlepiej będzie omijać go z daleka.

________________________________________

Guziec

Agresywna świnia o mocarnej budowie ciała i wielkimi kłami wystającymi z pyska. Zazwyczaj nie atakuje nie sprowokowany, gdy ktoś mu przeszkodzi potrafi to odwzajemnić atakując delikwenta. Nie jest tak szybki jak inne zwierzęta ale nadrabia to siłą. Nigdy nie występuje sam, zawsze jest ich przynajmniej dwóch, najczęściej z 3–osobowej grupie. Zwierzyna łowna początkujących myśliwych. Nie powinien sprawiać problemów wprawnemu piratowi.

_______________________________________ 

Dzikus

Rdzenni mieszkańcy wysp na których zasiedlili się piraci oraz Inkwizycja. Nie są zbyt przyjaźnie nastawieni do obcych. Ich bronią są prowizoryczne włócznie oraz prawdopodobnie łuki, którymi polują na zwierzynę w dżungli. Nie posiadają normalnych ubrań. Wyglądając jak prastarzy szamani posiadają przepaski ze skór panter oraz innych zwierząt. Są wymalowani na całym ciele co oznacza u nich połączenie się z pradawnymi bogami. Najlepiej trzymać się od nich z daleka, ponieważ prócz kilku bardziej cywilizowanych oraz miłych szamanów zdarzają się agresywne przypadki. Ich najczęściej można spotkać również spaczonym ciemną magią w świątyniach tylko czekających by wbić komuś dzidę w brzuch.

 

________________________________________

Topielec

Nieszczęśnicy, którzy zostali zabici na morzu, lecz nieczyste moce dały im jeszcze jedną szanse przywracając ich jako topielców – ludzi zatopionych i spaczonych. Nie myślą i posługują się resztkami swego ekwipunku, który im pozostał po zatonięciu. Walka z nimi przebiega jak z normalnymi ludźmi, z tą różnicą, że są wolniejsi , ale za to mocniejsi. Spotkamy ich na brzegach mórz, wokół wodospadu lub mogą na nas wyskoczyć podróżując po wilgotnej dżungli. Jedne nie sprawia problemów, ale 2-3 to już ciężka walka.

________________________________________

Krokodyl

Wielki zielony gad występujący zarówno w wodzie jak i na powierzchni. Posiada mocną i twardą skórę pokrytą kawałkami pancerza. Jego długa paszcza z ostrymi zębami może szybko pozbawić nieostrożnego pirata nogi. Jest dość wolny ale potrafi szybko pływać. W walce z nim najlepiej zachować dystans i atakować z boku i jego brzuch, ponieważ jedyna nieopancerzona część jego ciała jest właśnie na brzuchu.

________________________________________

Krab

 

Przerośnięty krab, który uciekł z wody na powierzchnię atakując przypadkowe osoby. Ma silną budowę oraz twardy chitynowy pancerz, który chroni go przed każdym możliwym atakiem z jakiejkolwiek broni. Jego szczypce potrafią jednym ruchem odciąć lub zmiażdżyć nieostrożnemu mieszkańcowi rękę lub nogę. Jedynym sposobem na pokonanie go jest atakowanie jego brzucha co za tym idzie trzeba go przewalić na grzbiet. Zanim bestia się podniesie szybko ją wykończymy. Nie wiadomo jak powstał, najwidoczniej maczał w tym palce wodny Tytan dając mu siłę. Zazwyczaj spotyka sie go przy brzegach raz pustyniach.

________________________________________

Cmentarny pająk

Wielki przerośnięty pająk zamieszkujący ciemne oraz mroczne jaskinie. Posiada 6 odnóg dzięki, którym szybko przemieszcza się na ziemi jak i po ścianach i nie sposób mu uciec. W walce z nim najlepiej trzymać się z nim na dystans, bo jeden jego cios może okazać się dla nas śmiertelny. Najlepiej sprawdza się tutaj broń palna, ponieważ pająk nie jest odporny na kule i szybko pada po krótkiej salwie.  Występuje tylko samotnie. Bardzo rzadka trafiają się 2 sztuki w jednym miejscu.

________________________________________

Gnom

Małe, upierdliwe oraz złodziejskie bestyjki. Zabiorą wszystko co znajdą na swojej drodze byle by było cenne oraz błyszczące. W pierwszej części były agresywne dla każdego, teraz zdarzają się inteligentne oraz bardziej cywilizowane przypadki. Potrafią nawet przystosować się do warunków życia piratów czyli całymi dniami przesiadując w karczmie pijąc alkohol. Nadal będzie można spotkać agresywne osobniki w gęstych lasach oraz zapomnianych korytarzach.

 

Gnomy nie są wojownicze jak ludzie, ale raczej bywają postrzegane jako zwyczajne bandy złodziei. Zbierają wszystko co nie jest przytwierdzone do podłoża. W związku z tym, dom gnomów, leżący na Południowych Morzach, jest nazywany „Wyspą Złodziei”. Oczywiście, gnomy można spotkać na jeszcze wielu innych wyspach poza tą. Powód takiego stanu rzeczy jest prosty: kiedy tylko gnomy osiągną wymagany wiek, są wysyłane przez swego szamana w „wielką podróż”, w celu zdobycia szczególnego przedmiotu o unikalnej wartości, zwanego „Auri Culci”. Jest on używany podczas ich ewentualnego pogrzebu jako obiekt pochówku, tak aby żaden gnom nie przybył z pustą ręką na swój „Dzień Rozliczenia”. Jako że żaden gnom nie wie czym właściwie ów przedmiot jest zanim go znajdzie, zbierają one bezwzględnie wszystko co tylko wpadnie im w ręce, nawet jeśli to jest już czyjąś własnością, a bywa tak często.


Czasy się zmieniły i te dramatyczne wydarzenia nie ominą gnomów. Konieczność ekspansji ludzi, „Burza Tytanów” i starożytne obawy zagrażają tym małym istotom o lepkich rękach.
________________________________________

Kraken

 

Morska bestia, która nie pozwala żeglarzom bezpiecznie podróżować po morzu. Swymi szponami potrafi wciągnąć okręt do wody oraz zmiażdżyć nieostrożnych ludzi. Zwykle nie podchodzi bliżej do portów, wyjątkami są prowokacje ze strony ludzi lub szybka zdobycz. Jest jednym z wcieleń Mary – głównego bossa. Pokonać go można tylko za pomocą starożytnych artefaktów oraz atakuje tylko spaczonych klątwą piratów.

________________________________________

Ghul (Ghoul)

Spaczony człowiek, który został ożywiony pośmiertnie lub przez czarną magię pozostawiony na pastwę losu. Ghoule są mniejsze od nas, ale za to szybsze, zręczniejsze oraz potrafią zatruć naszą postać. Zły blok może zadecydować o naszym życiu. Można ich zwykle spotkać w opuszczonych kopalniach jako strażników oraz w świątyniach Voodoo jako pośmiertnych stróżów spoczywających w pokoju. Jest bardzo wytrzymały na normalne ostrze, lecz bardzo ranią go strzały z broni palnej, więc najlepiej zaopatrzyć się w zapas amunicji. Dla niedoświadczonego pirata spotkanie z Ghoulem to śmierć na miejscu.

________________________________________

Strażnik (Guardian)


Zapewne nikt by nie chciał go spotkać na swojej drodze. Jest on elitarnym strażnikiem świątyń Voodoo oraz jednym z najtrudniejszych przeciwników w grze. Po jego stroju można wywnioskować, że za sprawą ciemnej magii został przeklęty by strzec grobowców. Jego ciosów nie idzie zablokować, a wystarczy ich tylko 2-3 by nasza postać leżała martwa na ziemi. On sam jest masywnej postury (2 razy większy od naszego bohatera) i posługuje się swoim ogromnym Morgensternem.  Jego główna wada jest jego szybkość. Wolno się porusza gdy nie jest atakowany, lecz gdy my zadamy pierwszy cios to budzi się w nim coś w rodzaju szału bojowego. Jego ciosy są wyprowadzane z niebywałą szybkością i precyzją. Ale jest mało zwrotny i to go może zgubić. Podczas walki z nim należy często korzystać z uników i nie dać się trafić bo może to się dla nas skończyć źle.

________________________________________

Granne Gozzo (pożeracz Gnomów)

Postrach Gnomów. Potwór, który zadomowił się na wyspie złodziei, którego ulubionym przysmakiem są właśnie Gnomy. Jest on jednym z… największych potworów w całej grze. Istnieje tylko jedna sztuka tej bestii, lecz walka z nim nie należy do najłatwiejszych, jeśli się nie wie jak z nim walczyć. Swoim wielkim językiem może połknąć naszą broń tym samym zostawiając nas bezbronnych na jego silne ataki łapskami. Sądząc po jego zachowaniu, kiedyś był żabą. Wokól niego można znaleźć wiele ciekawych rzeczy, a jego truchło zawiera różne wartościowe rzeczy.

________________________________________

Nietoperz jaskiniowy

Przerośnięty nietoperz, którego można spotkać w ciemnych jaskiniach. Swoimi ostrymi jak brzytwa zębami oraz pazurami potrafi nam upuścić krwi podczas walki z nim. Za dnia sypia na suficie czekając na nieostrożnych poszukiwaczy skarbów, którzy się zapuszczą za daleko. Rzadko występują same, gdy już jednego uda nam się załatwić pojawia się drugi, który czeka by dobić osłabionego pirata.

 

________________________________________

Gargulec

Według dawnych opowieści rdzenni mieszkańcy okolicznych wysp. Tak jak jaszczuroludzie byli rdzennymi mieszkańcami Farangy. Są one wielkiej postury bestiami, które atakują swoim wielkim kamiennym toporem. Są nazywani gargulcami ze względu na podobieństwo do kamiennych posągów, przedstawiających podobne bestie. Posiadali wysoce rozwiniętą kulturę, która została zagubiona. Składają jaja, z których wykluwają się młode dojrzewające w przeciągu kilku dni do dorosłych postaci. Walka z nimi nie jest przyjemna, ponieważ nigdy nie występują same. Istnieje w całej grze tylko 12 osobników tego gatunku.

 

______________________________________

Mara

 

Zwany również jako Tytan Wody, postrach mórz i oceanów, jej imię wywołuje respekt wśród piratów. Jest przywódczynią wszystkich morskich stworzeń oraz główną przyczyną ich zdziczenia i mutacji. Jej innym wcieleniem jest Kraken, który straszy na morzach oraz zatapia statki. Została obudzona przez lekkomyślność piratów, którzy skradli 4 prastare artefakty, które już ja pokonały, a kradzież ich uwolniło ją z kamiennej postaci. Nie boi się standardowej broni, zranić ją może, oraz pokonać, tylko skradzione artefakty, które musimy odzyskać. Jest bardzo przekonująca, tym samym przekonała połowę piratów by walczyły po jej stronie oraz chroniło ją od naszego bohatera. Jest ostatnim bossem w grze, oraz walka z nią nie należy do najłatwiejszych. Ostatecznie została zamieniona w kamień w świątyni Wody, z której wypełzła.