Romek
Risen

W grze Risen dane nam będzie podróżować tylko w obrębie jednego większego miejsca – wyspy Faranga.  Jednak sama wyspa składa się z kilku bardzo zróżnicowanych lokacji.

Miasto

Miasto jest „sercem wyspy”. Jest najważniejszym punktem całej wyspy, a także jedynym tolerowanym przez Inkwizycję miejscem zamieszkania ludzi. W Mieście spotkać możemy wielu kupców, rzemieślników oraz przedstawicieli zarówno Inkwizycji, Magów jak i Bandytów. Samo Miasto podzielone jest na 3 dzielnice: slumsy, dzielnicę portową i „dzielnicę bogaczy”. Znajduje się tu kilka karczm, dom publiczny i pałac Carlosa – komendanta miasta i wiernego człowieka Inkwizytora.


Choć oficjalnie Miasto znajduje się w rękach Inkwizycji, to w jego najważniejszych punktach rozstawieni są „agenci” Bandytów, którzy wyczekują odpowiedniej chwili, by przejąć władzę w Mieście, a tym samym na całej wyspie. Do Miasta możemy dostać się na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest wejście od strony zachodniej – „oficjalne” wejście do Miasta. Korzystać z niego możemy dopiero po przyłączeniu się do którejś z frakcji – w przeciwnym razie zostaniemy siłą zwerbowani w szeregi Inkwizycji. Drugie wejście znajduje się na wschodniej ścianie Miasta i, choć Inkwizycja uważa, że nikt z niego nie korzysta, to tamtejsi strażnicy za drobną opłata będą skłonni przymknąć oko na nasze wejście za mury.

 Widok na miasto portowe w Risen
Widok na miasto portowe w Risen

Obóz na bagnach

Obóz na bagnach na zachodzie wyspy jest siedzibą Dona Estebana i Bandytów. Został on założony, gdy Don, jako ówczesny komendant Miasta, został wygnany poza obszar jego murów, a część ludzi poszła za swoim starym przywódcą. Zostali oni oficjalnie potępieni przez Wielkiego Inkwizytora Mendozę. Don ze swymi ludźmi udali się na bagna rozciągające się na zachodzie wyspy. Tam oczyścili teren i świątynię ze zwierząt mogących im zagrozić, po czym zbudowali tu obóz, a sama świątynia została siedzibą Dona Estebana. Obóz składa się z części mieszkalnej, świątyni i pól uprawnych. Miejsce to, choć nie jest otoczone żadnymi murami, a wszystko jest tutaj otwarte, stanowi świetną fortyfikację obronną i można tu przebywać długi czas.

 obóz na bagnach
Obóz na bagnach

Wulkaniczna Twierdza

Wulkaniczna Twierdza, położona na stoku Wulkanu, od wieków stanowiła siedzibę Magów, gdyż to tutaj znajduje się Święty Płomień – tajemnicze źródło energii, chroniące wyspę przed kataklizmami. Teraz jednak, gdy Inkwizytor przejął władzę na wyspie, a za swą siedzibę objął właśnie Wulkaniczną Twierdzę, Magowie muszą tańczyć, jak im zagra Mendoza. Twierdza stała się domem zarówno Magów, jak i członków Inkwizycji. Wulkaniczna Twierdza jest wspaniałym kompleksem mieszkalnym oraz obronnym. To właśnie tu zgromadzona jest wiedza setek lat badań, obserwacji i odkryć ludzi z całej wyspy.


Twierdza składa się z dwóch poziomów: dolnego i górnego. Na dolnym poziomie znajduje się Brama, plac treningowy, arena, komnaty Nowicjuszy, kuchnia, kuźnia i winnica. Na górnym natomiast poziomie mieści się przede wszystkim Sala Ognia, Wielka Biblioteka, komnaty Magów oraz pracownie Mistrzów.
W górnej części Twierdzy znajduje się również wyjście na korytarz wzdłuż skarpy, prowadzący do Bramy do Świątyni w Wulkanie.

 Widok na Wulkaniczną Twierdzę
Widok na Wulkaniczną Twierdzę

Świątynia

 Świątynia w Wulkanie jest rozciągłym kompleksem świątynno-warownym będącym miejscem, gdzie po dziś przeżyli dawni władcy wyspy – jaszczuroludzie. Tutaj też znajdziemy grobowiec dotychczasowego Władcy Tytanów oraz naszego ostatecznego przeciwnika – Tytana Ognia. Świątynia jest miejscem pełnym pułapek, posterunków jaszczuroludzi i ślepych korytarzy. Miejsce to przebędziemy razem z Inkwizytorem i wszystkimi wojownikami Inkwizycji, którzy ochoczo będą ginąć za słuszną sprawę, jaką jest nasza wyprawa. Pod koniec naszej wędrówki, w samej głębi Świątyni znajdziemy grobowiec Władcy Tytanów. Jego czaszka razem z łbami jego 3 strażników pozwoli nam wejść do siedziby Tytana.

 Wejście do świątyni
Wejście do świątyni