Romek
Gothic

W Gothic I możemy spotkać się z księgami Chromanin, są to pisma związane z zadaniem o tej samej nazwie. Aby je wykonać należy zebrać wszystkie księgi rozrzucone po całej Kolonii. Zabawa jest o tyle ciekawa, że bez zaznajomienia się z treścią poprzedniej, następna nie pojawi się w świecie gry. Trzeba je zbierać w odpowiedniej kolejności.

Pierwsza księga Znajduje się w Wieży Mgieł, posiada ją Szkielet Mag.

„Ten, który zechce wyrzec się ścieżki występku i błędu i zechce podążać drogą prawa i porządku, pozna prawdziwe źródło mojej potęgi. Dane mu będzie użyć jej, by skruszyć ogniwa tego świata i posiąść najważniejszą z nagród – Chromanin.”
„Mędrzec stara się zobaczyć sprawę w jej całości, nim zdecyduje się podjąć trudy wyzwania.”

Chromanin, księga 1
Druga księga jest na szczycie zrujnowanej fortecy(tam gdzie szaman Ur-Shak).

„Wizje Chromanina, tajemne głosy z zamierzchłej przeszłości, rozjaśniły mój umysł. Nie porzucę ich za żadne skarby tego świata. Mój los będzie odtąd związany z nami.”
„To, co kiedyś rozdzielono, zostanie znów połączone po bolesnej chwili rozłąki.”

Chromanin, księga 2
Trzecią księgę znaleźć można na wyspie na którą łatwo trafić. Stojąc twarzą do strażników przy moście nieopodal starego obozu idziemy w lewo.

„O, starożytni Bogowie! Jak to możliwe, że niegodny śmiertelnik, jakim bez wątpienia jestem otrzymał tak cenne dziedzictwo waszej potęgi! Obym tylko nie zabłądził słowem lub uczynkiem i nie stracił mego skarbu!”
„Mądry rybak próbuje czasem szczęścia po drugiej stronie jeziora.”

Chromanin, księga 3
Czwartą księgę znajdujemy przy jeziorze przed głównym wejściem do Nowego Obozu.

„Nie śmiem nawet marzyć o znalezieniu się pobliżu potężnego Chromanina. Dni płaczu odeszły w niepamięć. Tak niewiele dzieli mnie od osiągnięcia absolutnej perfekcji!”
„Zapomniano już czyny tych, co niegdyś weszli na pokład.”

Chromanin, księga 4
Kolejną, piątą księgę znajdziemy na plaży z wrakiem statku pod Wieżą Mgieł.

„Ale nie będę sam kroczył po tej ścieżce. Zaszczyt przypadł mi, ale muszę podzielić się mą potęgą z tymi, którzy okaża się godni, by podążyć w moje ślady. Mam tylko nadzieję, że mnie odnajdą.”
„Znajdziesz mnie tam, gdzie wszystko się zaczęło.”

Chromanin, księga 5
Szóstą, ostatnią znajdziemy w Wieży Mgieł, tam gdzie znaleźliśmy pierwszą. Będzie w posiadaniu martwego mężczyzny. Księga nie ma treści.