Romek
Gothic Gothic 2

Minęło ponad 20 lat, odkąd seria Gothic została zaprezentowana światu. Mimo upływu lat gracze nadal pozostają wierni tej grze RPG. Jednak dzisiejsze komputery nie mają wiele wspólnego z tymi sprzed lat.

Aby więc cieszyć się grą w Gothica w pełnej krasie również na współczesnym sprzęcie, a także umożliwić usprawnienie rozgrywki powstał Union. Czyli platforma opierająca się na System Pack i AST – która naprawia błędy silnika, a także pozwala na uruchomienie go na nowszych systemach i z nowszymi układami graficznymi oraz na tworzenie i korzystanie z pluginów.

Co oferuje Union?

  • Wsparcie dla Gothic 1, Gothic 2, Gothic 2 – Noc Kruka.
  • Poprawia kompatybilność z nowymi komputerami i układami graficznymi.
  • Działająca nakładka Steam.
  • Wszystkie poprawki z Systempack 1.8 oraz nowe usprawnienia.
  • Możliwość uruchamiania niestandardowych rozszerzeń silnika (pluginów).

Na powyższych ilustracjach przedstawiłem tylko część możliwości, jakie oferują niektóre wtyczki. Ale to jest tylko wierzchołek góry lodowej. Union, narzędzie, o którym mówimy, ma naprawdę ogromny potencjał. Jego funkcjonalność jest stale rozwijana i ulepszana dzięki ciągłemu tworzeniu nowych pluginów przez społeczność. W dalszej części artykułu znajdziesz krótki poradnik instalacji oraz listę pluginów.

1. Pobieranie Resource Managera

Resource Manager to narzędzie, za pomocą którego z łatwością zainstalujesz Player Kit do uruchamiania modyfikacji do Gothica 1 i 2, a także samego Uniona i pluginy do niego.

Wymagania systemowe:Pobierz z serwera:
Windows XP SP3 lub nowszy
NET Framework 4.0
Visual C++ 2010
Uprawnienia administratora
Gothic Up
Google Drive
Mega

2. Instalacja pakietu Union

  • Gdy uruchomisz plik, zostaniesz powitany przez ekran Resource Managera – narzędzia, które jest nie tylko intuicyjne w obsłudze, ale również posiada polską wersję językową, co ułatwia nawigację.
  • Następnie, aby kontynuować, przejdź do zakładki o nazwie “Union”. W tej sekcji znajdziesz różne opcje do wyboru. Szukaj opcji o nazwie “Player Kit + Patch” i wybierz wersję zgodną z twoim systemem operacyjnym. Pamiętaj, że musisz wybrać odpowiednią wersję, czyli 32-bitową lub 64-bitową, w zależności od specyfikacji twojego komputera. Czyli będzie to opcja albo “Player Kit + Patch dla systemów 64-bitowych” lub “Player Kit + Patch dla systemów 32-bitowych”.
  • Po wybraniu odpowiedniej wersji, rozpocznie się proces pobierania. Gdy pobieranie zostanie zakończone, instalator poprosi Cię o wskazanie katalogu z grą. To jest miejsce, gdzie gra jest zainstalowana na twoim komputerze. Po wskazaniu odpowiedniego katalogu, instalator zacznie proces aktualizacji gry.
  • Następnie pobierz i zainstaluj położony niżej Union – obecnie w wersji 1.0m. Ostatnio wybrany katalog z grą zostanie zachowany, więc nie trzeba go wybierać ponownie.

3. Instalacja wybranych pluginów

Teraz nie zostaje ci nic innego jak wybrać z listy pluginów te, które cię interesują, zainstalować je i cieszyć się poprawioną rozgrywką. Wszystkie wtyczki instalują się w katalogu Gothic\Data\Plugins.

4. Pozostałe pluginy

Tak się składa, że istnieje więcej pluginów, które nie zostały dodane do Menadżera Zasobów. Jedynym sposobem na użycie ich jest ręczna instalacja. Wybrane pliki należy przenieść do odpowiedniego katalogu (punkt 3). Oto lista dostępnych pluginów wraz z krótkim opisem.

Nazwa:Źródło:Autor:Opis:
ItemMapPluginStrona projektu fyryNyPlugin wyświetla na mapie w grze położenie wszystkich przedmiotów, NPC-ów, skrzyń oraz innych przydatnych obiektów.
zFightSkillSwitcherStrona projektuTopLayerPlugin pozwala na zmianę animacji stylu walki.
zImprovedLegacyFryingStrona projektuTopLayerPlugin dodaje dialog dla smażenia mięsa do wszystkich kuchenek i ognisk, jeśli takowy nie jest dodany w grze/modzie.
zSavesBackuperStrona projektuTopLayerAutomatyczna kopia zapasowa zapisów gry.
zSmoothAniTransitionsStrona projektuTopLayerZbiór poprawek i ulepszeń związanych z animacjami.
zTorchControlStrona projektuTopLayerPlugin sprawia, że trzymane przez bohatera w ręku płonące pochodnie zapisują i wczytują się poprawnie przy zapisaniu/wczytaniu gry. Dodatkowo pozwala na ustawienie klawisza do szybkiego wyciągania i chowania pochodni.
zUnstuckSlidingPlayerStrona projektuTopLayerPlugin automatycznie teleportuje gracza na bezpieczną pozycję, jeśli ten utknie na zbyt długo w animacji ześlizgiwania się.
GothicRichPresenceStrona projektuOsmithREV, FraniszIntegracja Discord Rich Presence do Gothica. Wyświetlanie nazwy modyfikacji, gildii, poziomu, rozdziału, lokacji, dnia i godziny na profilu podczas gry.
Hedin_Union_Adv_InventoryStrona projektuHedinRozszerzony ekwipunek z wieloma nowymi funkcjami.
Hedin_Union_Color_MenuStrona projektuHedinZmienia kolor wybranej opcji menu.
Hedin_Union_Ext_StatStrona projektuHedinWyświetla dodatkowe statystyki w panelu postaci.
Hedin_Union_Gothic_ScreenInfoStrona projektuHedinPlugin oferuje wyświetlanie wielu różnych informacji.
Hedin_Union_Hitpoints_MonitorStrona projektuHedinPokazuje otrzymywane obrażenia i zregenerowane zdrowie pobliskich NPC.
Hedin_Union_LifeSaveNpcStrona projektuHedinPozwala na ochronę przed śmiercią pokojowych NPC. Domyślny skrót klawiszowy: Left Shift + U
Hedin_Union_Show_FPS_MPStrona projektuHedinWyświetla FPS.
Hedin_Union_Simple_RegenStrona projektuHedinZapewnia regenerację many.
Hedin_Union_Thief_HelperStrona projektuHedinUsprawnienia związane z kradzieżą kieszonkową i otwieraniem zamków.
Hedin_Union_Vob_LocatorStrona projektuHedinOznacza pobliskie Voby. Domyślny skrót klawiszowy: – (minus)
Hedin_Union_XP_BarStrona projektuHedinWyświetla pasek doświadczenia.
NoDeathPluginStrona projektubogu9821Plugin dodaje opcję NoDeath. Po śmierci, zapisy gry zostają usunięte. Uwaga, domyślnie plugin jest wylączony. Należy go aktywować w opcjach!
Union_MarvinHelperStrona projektuToplayerRozszerza możliwości konsoli.
Union_QuickLootStrona projektuTopLayerImplementuje funkcję QuickLoot.
zBrightLightStrona projektuGrattPlugin poprawia natywną grafikę DirectX7.
zBugFixesStrona projektuTopLayerNaprawia niektóre błędy silnika.
zCleanupCamSpaceStrona projektuGrattUkrywa roślinność zasłaniającą widok między bohaterem, kamerą i przeciwnikiem schowanym za roślinnością.
zDanglingWeaponsStrona projektuGrattImplementuje dyndający ruch wyposażonej broni. Zalecane do użycia razem z Humans Remaster.
zGamePadStrona projektuGratt OsmithREV MirchikPełne wsparcie dla kontrolerów.
zHackChestStrona projektufyryNyPlugin ułatwia otwieranie skrzyń oraz drzwi poprzez możliwość szybkiego wyważenia zamka z użyciem siły, zręczności lub many, o ile zamek jest możliwy do otwarcia wytrychem.
zMarkItemsStrona projektuTopLayerOznacza nowe przedmioty i nieprzeczytane dokumenty w ekwipunku.
zMiscUtilsStrona projektuTopLayerImplementuje zestaw różnych przydatnych funkcji.
zScaleFightRangeStrona projektuFraniszPlugin dostosowuje zasięg ataku NPC przy zmianie wielkości modelu.
zSharedItemsStrona projektuGrattPlugin pozwala na przekazywanie przedmiotów towarzyszom.
zTraderStoleMyItemsStrona projektuSebastian.Ten plugin zdejmuje założone przedmioty z handlarzy, gdy gracz rozpoczyna handel.
zTTSDialoguesStrona projektufyryNyPlugin sprawia, że nieme kwestie dialogowe, lub opcjonalnie wszystkie kwestie dialogowe (przydatne dla modów, które posiadają tylko dubbing w innym języku), zostaną przeczytane przez Windows Narrator.
zUtilitiesStrona projektuFraniszZbiór różnych funkcji i narzędzi usprawniających rozgrywkę. Plugin jest wysoce konfigurowalny z poziomu menu gry.
zWispTakerStrona projektuGrattPlugin usprawnia działanie ognika.
zSplitDialogsWorld of GothicTopLayerUmożliwia wyodrębnienie wszystkich dialogów w formie plików tekstowym z podziałem na te niezdubbingowane. Przydatne przy udźwiękawianiu modyfikacji.

Powiązane Wpisy