gothic sterowanie
Romek
Gothic

Sterowanie w grze Gothic może na początku wydawać się nieco trudne i mało intuicyjne. Dla nowych graczy może to być zniechęcające. Na szczęście opanowanie go nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

W tym poradniku przedstawiam podstawowe informacje na temat sterowania. Schematy pomogą Wam łatwiej zrozumieć wszystkie opisane tu aspekty.

Poruszanie się i aspekty ogólne

schematsterowaniagothic1

Pierwotnie sterowanie w grze Gothic wyglądało trochę inaczej niż obecnie. Poniższy poradnik jest dostosowany do najnowszej wersji gry Gothic1.08k z zainstalowanym pakietem Union 1.0m. Zalecamy grę właśnie w tej wersji.

Walka

schematsterowaniagothic1walka

System walki w Gothicu to aspekt rozgrywki, który może sprawiać największe trudności niewtajemniczonym graczom. Jednak po opanowaniu potrafi przynosić dużą przyjemność podczas pokonywania kolejnych grup orków czy innych kreatur.

WYPROWADZANIE CIOSÓW

Gdy znajdziesz już swoją pierwszą broń, z pewnością zauważysz, że do walki nie wystarczy naciskanie samego przycisku akcji (domyślnie LPM lub control). Wspomniany przycisk służy jedynie do zatrzymania focusa na konkretnym przeciwniku, natomiast wyprowadzanie ciosów odbywa się za pomocą klawiszy odpowiadających za poruszanie postacią, ale tylko z przytrzymanym przyciskiem akcji.

W grze Gothic możliwe jest wyprowadzanie kombinacji ciosów, której wygląd, prędkość i skuteczność różnią się w zależności od poziomu zaawansowania bohatera w walce bronią danego typu. Więcej informacji odnośnie umiejętności i nauczycieli uzyskasz w tym wpisie.

Wyprowadzenie płynnej kombinacji ciosów wymaga od gracza minimum zręczności. Przytrzymaj przycisk akcji i wykonaj cios do przodu. Nie zwalniaj przycisku akcji! Gdy animacja będzie się kończyć, powtórz czynność. Gwarantuję, że po kilku próbach nabierzesz wprawy, a po oswojeniu z tym systemem będziesz w stanie walczyć nawet z kilkoma przeciwnikami na raz.

Kombinacja:Efekt:
Przycisk akcji + WCios do przodu (początek kombinacji ciosów)
Przycisk akcji + SBlokowanie ciosów przeciwnika
Przycisk akcji + QCios w lewo (bez kombinacji ciosów)
Przycisk akcji + ECios w prawo (bez kombinacji ciosów)
S (z wyciągniętą bronią)Odskok z blokiem

PEŁNY WYKAZ STEROWANIA

Poniżej przedstawiam tabelę z pełnym wykazem sterowania w Gothicu. Tabela zawiera kilka pozycji, którte zostały przeze mnie pominięte w grafikach, które znajdują się we wcześniejszych fragmentach tekstu.

EkwipunekTAB
Zamknięcie EkwipunkuESC
Kup/Sprzedaj przedmiotCTRL / Lewy przycisk myszy
Kup/Sprzedaj wszystkie przedmioty z tego samego slotuALT
Użyj przedmiotu w ekwipunkuCTRL/Lewy przycisk myszy
Upuść Przedmiot – w ekwipunkuALT
Do przoduW / Strzałka w górę
Do tyłuS / Strzałka w dół
 W LewoQ / strzałka w prawo
W PrawoE / strzałka w lewo
Chód/BiegShfit
Skradanie sięX
Widok FFPNum DEL
Skok/Nurkowanie ALTALT
DziałanieCLTR/lewy przycisk myszy
Widok z oczu postaciF
Statystyki PostaciC / B
Dzienik ZadańN / L
MapaM
Ostatnia Użyta BrońSpacja
Broń do walki w zwarciu1
Broń do walki dystansowej2
Ostatni użyte zaklęcia3
Zaklęcia4, 5, 6, 7, 8, 9, 0
Blokowanie celuPrzytrymaj CTRL
Atak do przoduLewy przycisk myszy + W
Atak z lewejCTRL/lewy przycisk myszy +Q/A
Atak z prawejCTRL/lewy przycisk myszy + E/D
BlokCTRL/lewy przycisk myszy + S