Romek
Gothic 2

W Gothic 2 twórcy zapewniają nam szeroki wybór różnorodnych roślin. Największym błędem byłoby zjedzenie ich wszystkich, gdyż niektóre są przeznaczone tylko do tego celu. Większość z nich można jednak wykorzystać na inne sposoby – do rozwinięcia umiejętności naszego bohatera lub w celu spieniężęnia. W tym artykule dokładnie omówię wszystkie aspekty związane z tym tematem. Na początek przyjrzyjmy się, jakie zioła można spotkać w grze.

Miniaturka:Nazwa:Wartość:Działanie:Do czego użyć?Występowanie:
Roślina lecznicza20 szt. złota+ 10 do PŻBardzo często spotykana roślina. Można użyć do uwarzenia esencji leczniczej bądź zjeść.Właściwie wszędzie.
Ziele lecznicze40 szt. złota+ 20 do PŻRaczej łatwa w znalezieniu roślina. Możemy użyć do uwarzenia ekstraktu leczniczego lub zjeść.

Właściwie wszędzie.
Korzeń leczniczy

60 szt. złota+ 30 do PŻW miarę spotykana roślina. Składnik eliksiru leczniczego. Można zjeść.

Rzadziej, ale właściwie wszędzie.
Ognista pokrzywa10 szt. złota+ 10 do manyDość często spotykana roślina. Składnik esencji many. Można zjeść.

Właściwie wszędzie.
Ogniste ziele20 szt. złota+ 15 do manyZazwyczaj nie trudna w znalezieniu. Można użyć do uwarzenia ekstraktu many lub zjeść.

Właściwie wszędzie.
Ognisty korzeń40 szt. złota

+ 20 do many

Nie sprawia dużych trudności w znalezieniu. Składnik eliksiru many. Skutecznie ją odnawia.

Rzadziej, ale właściwie wszędzie.
Goblinie jagody250 szt. złota+ 1 do zręczności bohatera

Dość rzadka roślina. Zjedzona daje + 1 do zręczności. Lepiej wykorzystać ją w uwarzeniu eliksiru zręczności.

Nie występuje tylko w pobliżu goblinów jak wskazywałaby jej nazwa. Szukać w trudno dostępnych miejscach.

Smoczy korzeń500 szt. złota+ 1 do siły bohateraRzadki składnik eliksiru siły. Zjedzony daje + 1 do siły bohatera, ale jest to całkowicie nieopłacalne.

Nie występuje tylko w pobliżu smoków jak wskazywałaby jego nazwa. Zazwyczaj w trudno dostępnych miejscach. Często w postaci mchu na pniu bądź skale. Można go znaleźć w martwym orku-elicie.
Zębate ziele100 szt. złotaPrzyspiesza bohatera na 15 sekund.Raczej rzadka roślina. Składnik mikstury zręczności,

Ukryta, w losowych miejscach na mapie.
Niebieski bez10 szt. złota+ 5 do PŻ i many bohateraBardzo często spotykana roślina. Całkiem przydatna na początku w celu odnowienia życia i many poprzez zjedzenie jej.

Wszędzie.
Leśna jagoda10 szt. złota+ 5 do PŻLeśna roślina. Na początku przydatna przy odnawianiu życia.

W zalesionych, krzewiastych okolicach.
Polna jagoda10 szt. złota+ 5 do PŻNa początku przydatna przy odnawianiu życia.

Na polanach i łąkach.
Rdest polny100 szt. złota+ 5 do PŻLepiej go nie jeść. Jest on podstawowym składnikiem większości eliksirów.

Najczęściej jakieś kręgi, relikty, ważne miejsca.
Szczaw królewski500 szt. złota+ 5 do PŻNigdy, ale to nigdy nie jeść. Sam taki pomysł wydaje się przerażający. Jest on głównym składnikiem najcenniejszych mikstur w grze. Ostatecznie można go sprzedać, choć to też jest już na granicy głupoty.

Wybrane miejsca na mapie. Zwykle w pobliżu kręgów.(patrz pod tabelą)
Ciemny grzyb10 szt. złota+ 5 do PŻJest to grzyb, który dobrze nadaje się do jedzenia o ile nie jesteśmy czeladnikiem Constantino lub, jeśli chcemy zmieszać go z tytoniem.

Pod pniami drzew.
Mięso kopacza30 szt. złota+ 15 do PŻTo również grzyb. Jest dużo większy od ciemnego grzyba. Nadaje się do jedzenia o ile nie jesteśmy czeladnikiem Constantino.

Pod pniami drzew.
Słoneczny aloes500 szt. złotabrakJest tylko jedna na całą grę. Potrzebna w zadaniu zleconym przez zielarkę Sagittę.


Rośnie na odchodach Czrnego Trolla. (patrz pod tabelą)
Bagienne ziele10 szt. złotabrakWykorzystywanie do produkcji skrętów z bagiennego ziela.Podmokłe, bagniste tereny.

Rośliny w zadaniach

Rośliny bardzo często pojawiają się w zadaniach. Tutaj opiszę większość z takich sytuacji.

1. Lista ziół Constantina. Aby zostać czeladnikiem wyżej wymienionego alchemika musimy mu przynieść wszystkie zioła z jego listy. Są to: roślina, ziele, korzeń leczniczy, ognista pokrzywa, ziele, korzeń, goblinie jagody, zębate ziele, smoczy korzeń, rdest polny, szczaw królewski. Wszystkie te rośliny oprócz Szczawiu Królewskiego (patrz wyżej) znajdują się w zagłębieniu po lewej stronie wschodniej bramy.

2. Grzyby dla Constantina. Kiedy zostaniemy czeladnikiem wyżej wymienionego pana, będzie on od nas wymagał przynoszenia mu grzybów. Jest to interes raczej opłacalny, gdyż płaci on za nie ich prawdziwą wartość (10 i 30 szt. złota), a jest ich na mapie naprawdę dużo.

3. Słoneczny aloes dla Sagitty. W zadaniu dla Sagitty (zielarki mieszkającej za farmą Sekoba), mamy jej przynieść słoneczny aloes w zamian za naukę alchemii. Roślinę tę znajdziemy przy Czarnym Trollu(zaznaczony na mapach).

4. Zioła dla Neorasa. Mag ognia – Neroas, prosi nas o dostarczenie mu 7 ognistych pokrzyw. Wszystkie znajdziemy przy wejściu na most prowadzący do klasztoru.