Romek
Risen

Świat Risen jest pełen niebezpieczeństw. Za każdym rogiem czyhają niebezpieczeństwa. Nawet najpotężniejszy wojownik może zginąć, jeżeli nie będzie czujny. Dlatego warto wykorzystać przeciw bestiom ich własną broń – przyczaić się w ciemności i z niej zaatakować.

Dziki

Na pierwszy rzut oka wyglądają nieszkodliwie. Jednak dzik jest jednym z najbardziej niebezpiecznych zwierząt na wyspie. Wielu niedoświadczonych podróżników padło ofiarą jego morderczych kłów i brutalnej furii. Dlatego mieszkańcy wyspy zalecają trzymać się z daleka od tych zwierząt.
Najlepiej zabijać je z bezpiecznej odległości, za pomocą łuku lub kuszy zanim poczują twój zapach i zaatakują.

Łup

– 1x Skóra dzika

– 1x Szabla dzika

– 1x Surowe mięso

 

——————————————————————————-

Wilki

Wiele zwierząt zakończyło swój żywot w żołądkach tych zwierząt. Dlatego obecnie wygłodniałe watahy wilków przemierzają lasy w poszukiwaniu pożywienia.
Mimo, że są na szczycie łańcucha pokarmowego, teraz brakuje im pożywienia. Dlatego zaatakują wszystko co się rusza, nawet groźnie wyglądającego wroga. Są wściekłe z powodu głodu, dlatego każdy kto spotka kościstą watahę tych zwierząt, może nie przeżyć następnych 5 minut.
Wielu zwycięskich wojowników, próbujących ograbić swych zabitych wrogów po ciężkiej walce zostało przepędzonych przez wilki, które błyskawicznie wyskakiwały z zarośli. To może być denerwujące, jednak zostać zaatakowanym i pokaleczonym przez wielkiego, czarnego wilka dla pary zużytych, skórzanych butów na pewno nie jest lepszą opcją…

Łup:

– 1x Skóra wilka

– 1x Ząb

——————————————————————————-

Morskie sępy

Morskie sępy są pospolitym zwierzęciem występującym na wyspie. Są one często widywane podczas wypatrywania  pożywienia swoimi zimnymi oczyma.
Sępy są padlinożercami, co oznacza, że zjedzą wszystko co leży martwe na ziemi, nawet jeśli zginęło z czyjąś pomocą. Czasami skupiają się wokół jakiegoś zwierzęcia, które jeszcze żyje, ale jest zbyt słabe by uciec przed ich łapczywymi, haczykowatymi dziobami.
Generalnie morskie sępy są niegroźnymi stworzeniami. Jednak nie lubią gdy ktoś zanadto się do nich zbliża, zwłaszcza podczas jedzenia. Dlatego przepędzają każdego, kto wg nich mógłby chcieć zabrać im pożywienie. Sepy mogą być sprytne; uważane przez nieostrożnych podróżników za łatwy łup często bywają atakowane. Wtedy jeden z nich szturmuje na oponenta od tyłu, lądując tuż za nim (ich prymitywne skrzydła pozwalają im na lot).

Łup:

– 1x Drób

——————————————————————————-

Szkielety

Szkielety są wpół żywymi stworzeniami, które nie wstąpiły do królestwa zmarłych. Powody tego są tematem debat uczonych. Szkielety pojawiają sie najczęściej na cmentarzach lub w kryptach.
Ponieważ istniały już przed czarem Czarnej Fali, niektórzy przypuszczają, że mogą być pod wpływem starożytnej klątwy, która nie pozwoli im na wieczny odpoczynek dopóty, dopóki nie spotkają czegoś lub kogoś, kto uwolni ich z wpółmartwej egzystencji.
Niegdyś ludzie, teraz zatracili rozum razem z ciałem. Teraz ślepo dążą do zniszczenia wszystkie żywego co znajdzie się w ich pobliżu. Szkielety łatwo pokonać za pomocą konwencjonalnych broni. Jest udowodnione, że najlepiej złamać ich kości za pomocą mocnego, tępego narzędzia i zwierzęcej siły. Pociski zadają im stosunkowo małe obrażenia.

Łup:

1x Kość
– 1x Wszelka broń, jednoręczna, dwuręczna i obuchowa(m.in. Zardzewiałe Miecze, Zardzewiałe Miecze Dwuręczne, Rozbijacze czaszek )

– 0-3x Słaba mikstura lecznicza

– Kilka sztuk złota

– 0-1x Mała tarcza
– 0-1x Pochodnia

——————————————————————————-

Jaszczury Gromów

Są największymi stworzeniami na wyspie. Te ośmio – dziesięciometrowe zwierzęta są roślinożercami, a co za tym idzie są raczej pokojowo nastawione. Przynajmniej do czasu, gdy nie podejdzie się do nich za blisko, ponieważ są zwierzętami terytorialnymi. Brutalnie bronią swego obszaru przed każdym kto przekroczy jego granice. Szczególnie przepędzają ludzi zachowujących się agresywnie, uderzając swymi potężnymi ogonami w ziemię, co oznacza, że są agresywnie nastawione.
Jaszczury gromów zazwyczaj przemieszczają się tak mało jak tylko mogą. Głownie dlatego rośliny często rosną na ich grubej,  szarej warstwie wulkanicznego pyłu na ich plecach. Jednakże, jeśli jeden z tych potworów zostanie sprowokowany, atakuje bezzwłocznie, zaskakując swą szybkością swe przyszłe ofiary.
Zadzieranie z jaszczurami gromów jest niemądre, chyba, że posiadamy szeroką paletę wyuczonych ciosów.

Łup:

– Różne rodzaje ziół(głównie Zioło Many)

——————————————————————————-

Ghule

Ghule są stworzeniami świata zmarłych, które preferują polowania na obszarze starożytnych ruin. Ich pojawieniem się łączy się z tajemniczymi wydarzeniami. Mówi się, że niegdyś byli ludźmi, złymi ludźmi, którzy po swojej śmierci (często brutalnej), zamienili się z zewnątrz w okropne potwory z wnętrzem równie podłym jak za życia.
Ghule są zwinne, niebezpieczne i zawsze głodne mięsa. Ludzkie ciało smakuje im najbardziej, a widok krwi wprawia je w rytualną furię głodu.

Łup:

– 1x Szpon

——————————————————————————-

Czerwie

Czerwie są podziemnymi stworzeniami, które spędzają swoje życie na przekopywaniu się przez bagna i moczary w poszukiwaniu pożywienia. W normalnych warunkach nie pojawiają się na powierzchni. Jeżeli już to robią, to najczęściej na podmokłych terenach w pobliżu starożytnych ruin, gdzie są coraz częściej widywane.
Mimo ogromnych rozmiarów są relatywnie łatwe do pokonania, dzięki swemu słabemu pancerzowi.

Łup:

– 1x Szpon czerwia

– 2x Ząb

– 2x Surowe mięso

——————————————————————————-

Ogry

Inaczej niż wpółmartwe stworzenia, które unikają światła dziennego, ogry preferują życie na otwartej przestrzeni, szczególnie na skalistych pustkowiach w górskich regionach. Są to prymitywne stworzenia, z wciąż potężną bronią, zbyt ciężką do parowania dla człowieka. Dlatego pierwszy cios zazwyczaj jest śmiertelny. Ogry są bardziej lub mniej inteligentne. Plotki mówią, że niektóre z nich mówiły ludzkim językiem. Często próbowano „oswoić” te kupy  mięśni, aby służyły jako zwierzęta domowe. Najczęściej kończyło się to roztrzaskaną ludzką głową. Jednakże czasami  próby te kończyły się sukcesem. Można spotkać oswojone ogry w ludzkich osadach pracujące jako ochrona lub wykonujące ciężkie prace.  Innym czynnikiem wiążącym ludzi z ogrami jest ich długie życie, co pozwala na stałe „zatrudnienie”.

Łup:

– 1x Maczuga ogra

– 0-1x Mikstura lecznicza
– Kilka – kilkanaście sztuk złota
– 0-2x Piwo

– 0-4x Surowe mięso

– 0-1 Patelnia

——————————————————————————-

Popielaki

Ich nazwa pochodzi od szarego futra i faktu, że najczęściej spotyka je się w jaskiniach położonych u stóp wulkanów.
Niegdyś lawa  i głazy wulkaniczne zapędziły je pod ziemię, gdzie spędziły wiele długich lat, odizolowane od otwartego świata. W rezultacie popielaki stały się wściekłe. Ich agresja stała sie ogromna, a z powodu ciągłego przebywania w ciemności straciły wzrok.
Dlatego muszą polegać na swoim wyśmienitym węchu, by szukać pożywienia oraz odnajdywać biednych wędrowców, którzy nieszczęśliwie zabłądzili w labiryncie jaskiń, których bestie nigdy nie opuszczały. Mimo to, kiedy ziemia zatrzęsła się, a starożytne świątynie wyłoniły na powierzchnię ziemi, niektóre popielaki wyszły z jaskiń , dzięki czemu teraz można je spotkać również w lasach.

Łup:

– 4x Ząb

– 1x Serce popielaka

– 1x Skóra bestii

——————————————————————————-

Gnomy

Od czasu gdy pierwsza ludzka stopa zrobiła krok na wsypie wiele lat temu, gnomu są tak sławne jak i nienawidzone. Lubią przygarniać rzeczy niekoniecznie należące do nich.
Tak jak sroki zbierają wszystko co sie błyszczy, tak i one gromadzą swe małe skarby.  Zazwyczaj nie potrafią używać większości skradzionych rzeczy, jednakże i tak biorą wszystko co są w stanie unieść. Typowy gnom ma tuzin mniejszych i większych toreb, dzięki którym jest w stanie zabierać ze sobą o wiele więcej. Jednym słowem, gnomy żyją z kradzieży.

Łup:

– 0-1x Torba z narzędziami

– Kilka sztuk złota

– 1x Różnego rodzaju broń jednoręczna(m.in. Sierp, Kordelas)

Źródło – http://risen.deepsilver.com/blog/pages/en/risen/bestiary.php

——————————————————————————-

Saurianie

Ci Jaszczuroludzie to jedna z najstarszych ras na świecie. Pojawili się niedługo po powstaniu samych bogów i Tytanów. Istnieje wiele dowodów na to, że niegdyś to starożytne plemię władało wszystkimi lądami. Teraz istoty te ukrywają się w jaskiniach i ruinach swych dawnych świątyń. Niektórzy ludzie sądzą, że Saurianie przygotowują się do wielkiej bitwy, która może doprowadzić do ponownego zniewolenia ludzkości.
Rasa ta ma w swój własny system hierarchiczny. Najważniejsi w tej organizacji są Kapłani, duchowni przywódcy ludu. Niżej znajdują się wysyłani głównie na misje na granicach miast człowieka, potężni i świetnie wyszkoleni Elitarni wojownicy. Na samym dole łańcucha mieści się najliczniejsza grupa, zwiadowców i szermierzy.. Nawet ci Jaszczuroludzie potrafią się doskonale bronić i są zażartymi przeciwnikami.

Łup:

–  Kilka-kilkanaście sztuk złota

– 0-3x Słaba Mikstura Lecznicza

– 1x Jaszczurzy Miecz

– 0-3x Surowe mięso

——————————————————————————-

Skorpiony

Te ogromne pajęczaki szczególnie upodobały sobie ciemne, ukryte pieczary. O ile na powierzchni są dosyć rzadko widywane, to głęboko pod ziemią kręcą się ich całe stada. Ich brązowe pancerze umożliwiają im zlanie się z błotnistym terenem, gdzie wyczekują na przyjście swych ofiar. Kiedy tylko w ich pobliżu znajdzie się nieuważny podróżnik, te rzucają się na niego i starają zmiażdżyć potężnymi szczypcami, lub przeszyć na wylot żądłem. Jest to dosyć niebezpieczny przeciwnik, szczególnie w grupach.

Łup:

– 1x Szczypce skorpiona

– 1x Żądło skorpiona

——————————————————————————-

Ćmy grobowe i szponiaste

Istota ta przypomina krzyżówkę osy z motylem. Podobnie jak ta pierwsza, posiada żądło, którym atakuje agresorów. Ćmy grobowe nie są szczególnie groźne dla osób odzianych w porządne, skórzane czy choćby metalowe zbroje, chyba, że okrążą ją całym rojem. Owady te najczęściej można spotykać w pobliżu ruin i grobowców. Podróżując przez Farangę można natknąć się również na ich podgatunek, mianowicie Ćmy szponiaste, mocniejsze od swoich kuzynek i różniące się głównie ubarwieniem. Tak czy inaczej, wystarczy kilka dobrze wymierzonych pchnięć, lub parę celnych strzałów z łuku bądź kuszy, żeby położyć te bestyjki trupem.

Łup:

– 1x Pył ze skrzydeł

– 1x Skrzydło

——————————————————————————-

Żądłoszczury

Chyba każdy, nawet najbardziej zielony myśliwy spotkał się z tymi gryzoniami. Są wszystkożerne i dosyć łatwo je sprowokować do ataku. Przy walce pomagają im ich bardzo ostre kły i dziesiątki kolców przymocowanych do pleców. Występują one na całej wyspie i łatwo przystosowują się do środowiska. Żyją w niewielkich grupach, po trzech do pięciu osobników. Najlepiej zabijać je z broni dystansowej, gdyż ukąszenia tych potworków są naprawdę nieprzyjemne.

Łup:

– 1x Surowe mięso

– 1x Żądło

——————————————————————————-

Bagielce

Istoty te były niegdyś ludźmi, którzy zginęli na mokradłach nagłą, niespodziewaną i najczęściej głupią śmiercią. Ich ciała oblepiła gruba warstwa błota i roślin. Nie mają w swojej egzystencji żadnych celów, Podobnie jak szkielety kierowane są nienawiścią skierowaną do wszystkiego, co żywe. Do walki wykorzystują drewniane maczugi i długie kije, służące im za kostury. Nie ma w nich ani krzty człowieczeństwa. Nie da się już im pomóc inaczej, niż skracając ich smutny żywot, gdyż to jedynie puste skorupy zawładnięte rządzą zabijania i przesiąknięte żalem do własnego bytu.

Łup:

– 1x Gnijące serce bagielca

– 1x Solidna gałąź lub Maczuga

——————————————————————————-

Brontoki

Brontoki przypominają swym wyglądem bawoły. Widywano je często w towarzystwie Saurian, przez co można wywnioskować, iż służą im za wierzchowce. Ciała tych masywnych zwierząt ozdabiane są przez Jaszczuroludzi różnymi cennymi rzeczami. Na grzbiecie istoty te posiadają ciężkie, wytrzymałe płyty, chroniące je przed obrażeniami. Główną bronią Brontoków są ich rogi, którymi potrafią przebić nawet najtwardszy pancerz. Bestie te są unikalne i żeby zobaczyć choćby jednego trzeba mieć nie lada szczęście.

Łup:

– 2x Surowe mięso

– 1x Róg brontoka

——————————————————————————-

Łodziki

Skorupiaki te występują w dosyć licznych grupach na plażach i podmokłych terenach Farangi. Żywią się niewielkimi owadami, roślinami i glonami, które fale wyrzuciły na brzeg. Z niepewnych źródeł wiadomo, iż nie pogardzą też padliną. Są całkowicie niegroźne i (niestety) niejadalne. Wielu kolekcjonerów zbiera ich muszle, gdyż mają one całkiem ciekawy, charakterystyczny kształt.

Łup:

– 1x Skorupa łodzika

——————————————————————————-

Świerszcze bojowe

Świerszcze bojowe przypominają bardziej modliszkę, aniżeli pospolite koniki polne. Mają dwie pary skrzydeł, lecz przez swój ciężar nie potrafią zbyt dobrze latać. Wykorzystują je jedynie do szybkich szarży na przeciwnika. Przy potyczkach insekty te używają swoich skostniałych przednich kończyn, używając ich niczym bokserzy pięści oraz szczękoczułków. Najlepszą taktyką na tego potwora jest ciągłe unikanie jego nalotów i próbowanie zaatakowania go od tyłu, w bardziej miękki od reszty ciała odwłok.


Łup:

– 1x Pył ze skrzydła