Romek
Gothic
Nowy Obóz został stworzony przez ludzi, którzy sprzeciwili się władzy magnatów ze „Starego Obozu”. Jest on bardzo interesującą strukturą społeczną, gdzie mieszkają ludzie pragnący wolności (tak samo słowa jak i czynów), choć w Kolonii karnej otoczonej magiczną barierą słowo „wolność” brzmi trochę paradoksalnie i ironicznie, to mieszkańcy Nowego Obozu wierzą, że wydostaną się spod jarzma magicznego więzienia.
Szkodnicy to pierwsza frakcja z Nowego Obozu, do której możemy dołączyć. (oczywiście spełniając kilka wymagań), Opowie nam o niej kurier Magów Wody Mordrag stacjonujący w Starym Obozie. (szkodnik pomoże nam również dołączyć w szeregi bandy Laresa). Robią oni co chcą niestety prowadzi to do ciągłych spięć między nimi a najemnikami. Jednym z takich przypadków jest Krzykacz, który zajął chatę na terenie strażników Magów Wody nie pytając ich o zgodę. Szkodnicy traktują Nowy Obóz jako „społeczność z przymusu”, spytacie mnie czym zajmuje się ta banda opryszków i złodziei? Odpowiedz jest prosta; „tym co potrafią najlepiej” czyli okradają karawany Starego Obozu, pilnują zbieraczy na polach ryżowych i upijają się w knajpie Silasa. W szeregach ich bandy znajdziemy wiele nauczycieli, którzy pozwolą nam na przyjemniejszą rozgrywkę.
Nauczyciele u Szkodników:
Lares; siła i zręczność.
Klin; otwieranie zamków.
Buster; akrobatyka.
Wilk; łucznictwo.
Ratford, Drax i Aidan; myślistwo.
W zamian za obietnicę zniszczenia bariery przez kapłanów Adanosa, chronią ich zapasy rudy, pilnują, aby Kreci wykonywali swoją pracę ,oraz nie dopuszczają nikogo do siedziby Magów bez podania odpowiedniego hasła (TETRIANDOCH). Traktują oni ewentualną potyczkę z Gomezem jako niezłą zabawę, od czasu do czasu pomagają szkodnikom w napadach na karawany. Przywódcą Najemników jest były generał króla Rhobara II, Lee (który pragnie zemścić się na władcy, a co za tym idzie za wszelką cenę wydostać się z kolonii). Najemnikiem możemy zostać będąc w szeregach szkodników i mając dziesiąty poziom doświadczenia. Sam przywódca będzie uczył nas władania bronią dwuręczną, jednak jeżeli chcemy poduczyć się w szybszych orężach jednoręcznym pomoże nam w tym najemnik Cord.
To oni są nadzieją Nowego Obozu, pragną za pomocą wielkiego kopca magicznej rudy wysadzić i zniszczyć barierę (coś w rodzaju grzybka atomowego, lecz jak twierdzi Saturas kopiec rudy zniszczy tylko to co magiczne). Przywódcą Magów Wody jest Saturas i to on poprosi nas o znalezienie pięciu kamieni ogniskujących, niezbędnych do skumulowania energii kopca. Pierwszym kapłanem Adanosa którego spotykamy jest Cronos „strażnik rudy” spacerujący po Nowym Obozie. Może zwiększyć on nasze zasoby many lub sprzedać księgi traktujące o magii. Riordrian to alchemik mędrców, w zamian za przyniesienie kamieni ogniskujących dostaniemy od niego mikstury na stałe podnoszące nasze cechy. Będąc szkodnikiem możemy zostać kurierem, czyni nas nim Cronos.

Magowie Wody:
Saturas
Cronos
Riordrian
Nefarius
Myxir
Merdarion