edycjekolekcjonerskie
Romek
Seria Gothic Seria ELEX

W ostatnich dniach community zawrzało. Dużą uwagę graczy skupiła planowana edycja kolekcjonerska Gothic Remake, opublikowana przez THQ Nordic jakiś czas temu. Nadchodząca kolekcjonerka swój rozgłos w społeczności zdobyła bynajmniej nie przez swoją atrakcyjną czy bogatą ofertę. Powód był wręcz przeciwny. Zaprezentowany zestaw wzbudził kontrowersje. Cena wynosząca 900 złotych za grę, soundtrack, maskę Śniącego i skórzaną opaskę na rękę wydaje się wygórowana. Sama zawartość również pozostawia wiele do życzenia. Na łamach naszego portalu temat został już omówiony przez mojego kolegę z redakcji, Dark Fenixa, więc jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, odsyłam was do jego wpisu.

Jednakże, aby nie pozostać przy złych wieściach, chciałbym teraz przyjrzeć się innym kolekcjonerkom związanym z „postgothicowymi” grami. Przygotowałem subiektywny ranking 5 najlepszych edycji kolekcjonerskich z ostatnich kilkunastu lat istnienia serii Gothic, Risen i Elex. Mam nadzieję, że to będzie dla was interesujące.

5. Gothic 3 – Edycja Kolekcjonerska

Edycja kolekcjonerska trzeciej odsłony serii Gothic, przeznaczona wyłącznie dla polskiego rynku, zajmuje zaszczytne miejsce w naszym rankingu. Prezentuje się ona skromnie, ale z klasą. Zamknięta w estetycznym pudełku. Wewnątrz tego wydania kryje się nie tylko sama gra i artbook, ale również dodatkowa płyta z dokumentem o tworzeniu Gothic, ścieżka dźwiękowa, poradnik oraz mapa Myrtany. To, co wyróżnia ją na tle innych, to metalowy amulet Śniącego – wisienka na torcie tego wydania. Dziś, zdobycie tego zestawu graniczy z cudem, a jego wartość na aukcjach internetowych wzrosła do astronomicznych sum.

Gothic 3 Edycja Kolekcjonerska
Gothic 3 Edycja Kolekcjonerska

4. Elex – Edycja Kolekcjonerska

Edycja kolekcjonerska gry ELEX niewiele różni się od tego co widzieliśmy w przypadku Gothic 3, niemniej to prawdziwy rarytas dla miłośników serii, oferujący nie tylko samą grę, ale i szereg dodatków podnoszących doznania z rozgrywki. W zestawie znalazło się eleganckie opakowanie, które idealnie komponuje się z kolekcjonerską półką, a także ręcznie malowana figurka Alba. Do tego dochodzi tkaninowa mapa świata gry, amulet oraz płyta CD z oryginalną ścieżką dźwiękową. Całość uzupełnia książeczka ze starannie wyselekcjonowanymi artami. Co ciekawe, edycja kolekcjonerska ELEX w wersji na PlayStation 4 jest nadal dostępna do kupienia w sklepie THQ Nordic.

Edycja Kolekcjonerska ELEX
Edycja Kolekcjonerska ELEX

3. Risen 3: Władcy Tytanów – Edycja Władcy Cienia

Specjalne wydanie gry Risen 3 z pewnością zasługuje na miejsce na podium. W komplecie z grą, zawierającą wszystkie DLC, znalazły się również unikatowe dodatki: imponująca figurka Władcy Cienia, artbook w twardej oprawie, mapa świata, metalowa broszka oraz kolekcjonerskie karty. Dodatkowo, fani serii mogli cieszyć się fizycznymi kopiami gier Risen i Risen 2. Wydanie Władcy Cienia, ograniczone do 2865 numerowanych egzemplarzy, stało się dziś prawdziwym skarbem dla kolekcjonerów.

Risen3edycjawladcycienia
Risen 3 Edycja Władcy Cienia

2. Arcania: Gothic 4 – Edycja Kolekcjonerska

EdycjakolekcjonerskaArcaniA
Arcania Edycja Kolekcjonerska

Arcania, choć odbiega od pierwotnej serii Gothic i nie została stworzona przez Piranha Bytes, zajmuje wysokie miejsce w tym zestawieniu. Edycja kolekcjonerska Arcania: A Gothic Tale, dzięki staraniom CD Projekt, wydawcy gry na polskim rynku, okazała się być najbardziej okazałym wydaniem dostępnym w Europie. W skład tego bogatego zestawu wchodziły elementy takie jak ceramiczny kufel, koszulka z logo gry oraz wizerunkiem króla Rhobara III, mapa Argaani, ścieżka dźwiękowa, obszerny artbook na 72 stronach, książka z opowiadaniami, a także sama gra – wszystko to sprawiało, że była to gratka dla każdego kolekcjonera.

1. Risen 2: Mroczne Wody – Edycja Kolekcjonerska

Na szczycie rankingu z dumą stoi edycja kolekcjonerska Risen 2, która dzięki staraniom polskiego wydawcy, Cenegi, wyraźnie wyróżniła się na rynku europejskim. W skład tego wyjątkowego zestawu wchodziły nie tylko rozbudowany poradnik i ścieżka dźwiękowa, ale także film dokumentalny “Making of”, zestaw grafik “The art of Risen 2”, oraz figurka gnoma Jaffara. Dodatkowo, fani mogli podziwiać mapę świata gry w formacie A1, dwustronny plakat, trzy pirackie naklejki, a także piracką banderę i metalowy amulet voodoo. Całość prezentowana była w unikatowej, drewnianej beczce na rum, każda z nich indywidualnie numerowana. To wydanie kolekcjonerskie jest prawdziwą perłą wśród wydań specjalnych nie tylko na tle gier Piranha Bytes, ale wśród gier ogólnie.

Risen2edycjakolekcjonerska
Risen 2 Edycja Kolekcjonerska

Powiązane Wpisy