Romek
ArcaniA: Gothic 4

Spellbound

Firma zajmująca się tworzeniem gier komputerowych niemieckiego pochodzenia. Żeby zrozumieć historię twórców Gothic 4: Arcania należy się cofnąć do 1994 roku i wspomnieć Armin Gessert, kobietę, która założyła biuro Spellbound. Armin Gessert nadal pracuje jako programistka, brała ona udział przy tworzeniu takich dzieł jak Jump 'n’ Run-Spiele, The Great Giana Sisters oraz Hard 'n’ Heavy. Współpracowała także z takimi znanymi firmami jak Blue Byte czy Rainbow Arts. Spellbound ma swoją siedzibę po drugiej stronie Renu, w porcie w Kahl.

Po utworzeniu Spellbound zaczął się zajmować tworzeniem grafiki. W wyniku tego, przy produkcji trzeciej części Pen & Paper, studio utworzyło silnik nazwany Das Schwarze Auge, co po Polsku oznacza Czarne Oko.

Gdy firma nabierała z tworzeniem grafiki do gier fabularnych, zaczęła się interesować innymi gatunkami, chodziło o symulatory oraz gry strategiczne. W wyniku tego Spellbound stworzył wiele gier. Oto lista wszystkich wydanych przez to studio gier:

1)  Perry Rhodan – Operation Eastside (1995)

2)  Airline Tycoon (1998-2003)

3)  Desperados: Wanted Dead or Alive (2001)

4)  Robin Hood – Legenda Sherwood (2002)

5)  Chicago 1930 (2003)

6)  Smoking Colts (2003)

7)  Giana Sisters Mobile Game I + II (2005/2007)

8)  Desperados 2: Cooper’s Revenge (2006)

9)  Helldorado (2007)

Jak widać Spellbound ma wieloletnie doświadczenie z tworzeniem gier, a takie gry jak Airline Tycoon, Desperados czy Robin Hood rozsławiły studio na całym świecie, a także okazały się nie małym sukcesem dla firmy.

Ku zdziwieniu fanów 23 sierpnia 2007 roku okazało się, że Gothic 4 nie będzie kontynuowany przez twórców poprzednich części, Piranha Bytes, ale właśnie przez Spellbound. Jakiś czas po dostaniu zlecenia od JoWood, nowi wykonawcy stworzyli patch do Gothica 3, wersję 1.6, która poprawia wiele błędów oraz znacznie przyspiesza rozgrywkę.

Nie znamy dokładnego wykazu pracowników studia, jednak oto lista głównych twórców Gothic 4: Arcania:

Jochen Hamma – Pełnomocnik producenta
Jean-Marc Haessig – Kreatywny Dyrektor
Serge Mandon – Szef wydziału Tekstur
Arno Wienholtz – Starszy Programista
Eric Urocki – Szef wydziały Technicznego
Borries Orlopp – Animator

Wiadome i pewne jest, że Gothic 4: Arcania zostanie zrobiony przez Spellbound. Fani są pełni obaw, bowiem ich zdaniem Piranha Bytes stworzyła wspaniałą serię gier, a inna niemiecka grupa zajmie się tworzeniem już czwartej części Gothica. Jednak studio spod Renu nie jest amatorską firmą, tworzyli już gry dobre, należy wierzyć, że Gothic 4, gra, która jest robiona z wielkim zapałem i zaangażowaniem spełni oczekiwania milionów fanów na całym świecie.

Oficjalna strona Spellbound: http://www.spellbound.de/