miniaturka sluchowiska
Patka 98
Fan art

Pamiętam jak jeszcze nie tak dawno temu, z utęsknieniem oczekiwaliśmy nowych odcinków drugiego sezonu słuchowiska Kruk. Rewelacyjnie napisana i zrealizowana seria audiowizualnych opowiadań autorstwa Bartłomieja „Jari” Jarosia wraz ze swoim końcem pozostawiła po sobie pustkę. Jednak jak się okazuje, nie jest to jedyna tego typu twórczość na YouTube. Dlatego prezentujemy wam przegląd pozostałych serii tego typu pozwalających nam doświadczać naszego ukochanego uniwersum na inny sposób.

GOTHIC LEGENDY: URIZIEL

Najstarszą dostępną serią słuchowisk na kanale YouTube grupy Nieznane Historie, jest „Gothic Legendy: Uriziel”. Jest to próba opowiedzenia dość enigmatycznej historii generała dzierżącego w wojnie z orkami tytułowy miecz nazwany jego imieniem. Dokładnie tę samą broń odnajdzie tysiąc lat później bezimienny bohater i ostatecznie z jej pomocą pokona Śniącego. Niestety seria została zakończona, nie otrzymując godnego siebie zwieńczenia, ale warto po nią sięgnąć, bo jest niemałą gratką dla lubiących twórczość tego typu.

Dodatkowo w oczekiwaniu na nowe odcinki „Kruka” dostaliśmy także kilka specjałów prosto ze świata naszego ukochanego uniwersum.

Darth Annon

Gothic: Ostatnia podróż w Khorinis to wyjątkowe słuchowisko dziejące się po zwycięstwie Bezimiennego na Dworze Irdorath. Kiedy po zgładzeniu smoka ożywieńca załoga Esmeraldy ustala co dalej, nieoczekiwane wydarzenie zmusza statek do powrotu na Khorinis. Co ich tam czeka? Dowiecie się, słuchając całej historii. Poza rewelacyjną fabułą główną znajdziemy tam również sporo nawiązań do innych uniwersów jak Harry Potter oraz fanowskiej twórczości typu remixy Kistru czy modyfikacja Kroniki Myrtany.

Darth Annon nagrał również dwa Gothic: Opowiadania, w których w formie czytanego tekstu prezentuje autorską interpretację przebiegu wydarzeń z Gothica I. Całość jest przeplatana dźwiękowymi wstawkami dialogów z gry.

Po nieudanym starciu z Grash-Varrag-Arushat, które niemal skończyło się śmiercią Bezimiennego, bohater wycofał się ze Świątyni Śniącego i zabierając ze sobą Przedziwny miecz, znaleziony w podziemiach, postanowił poradzić się Xardasa, w sprawie ożywionego Kapłana. Nekromanta miał już jednak gotowy plan działania…
Po uporaniu się ze strażnikami i wymierzeniu sprawiedliwości Gomezowi, Bezimienny powrócił do Xardasa, który bezzwłocznie wysłał go z powrotem do Orkowej Świątyni. Bohater przedarł się przez miasto zielonoskórych i wtargnął do Świątyni Śniącego, gdzie czekał już na niego Grash-Varrag-Arushat…

PodBarierą

Pierwszą serią, która pojawiła się na kanale PodBarierą, jest Bravo. Strażnik Świateł. Tytułowy bohater niedługo po zostaniu nowicjuszem Bractwa Śniącego otrzymuje od Y’Beriona ważną funkcję – ma rozpalać pochodnie i dbać o światło w obozie. Należy pochwalić autora za pomysłowość, ponieważ potrafił wykorzystać tak drobny element otoczenia, jakim są pochodnie oświetlające w nocy Obóz na Bagnie i rozpisać wokół niego fabułę. Główny bohater słuchowiska – Bravo jest bardzo wyjątkowym nowicjuszem, ponieważ nie pali bagiennego ziela, co pozwala mu zachować trzeźwość umysłu i dostrzegać to, czego nie widzą jego bracia w wierze. Nowa funkcja sprawia, że młody mężczyzna rozpoczyna śledztwo, którego wyniki wzbudzą w nim poważne wątpliwości co do tego, czy nadal chce należeć do społeczności wyznawców Śniącego.

Druga seria słuchowisk Opowieści z Khorinis: PIEŚŃ ZEMSTY dzieje się jakiś czas po upadku bariery. Skupia się na losach młodego uchodźcy wojennego – Nevilla. Chłopak razem z Alrikiem, opiekunem i nauczycielem walki bronią jednoręczną prowadzi bardzo skromne życie wśród portowej biedoty. Jednak jego los ma się wkrótce na zawsze zmienić. Handlarz ryb z portu Halvor ma dla Nevilla bardzo specjalne zadanie, które ma być przepustką do zostania przyjętym w szeregi Gildii Złodziei. Lecz jak to zwykle bywa w takich historiach, sprawy przyjmują nieoczekiwany obrót…

Wszystko będzie w porządku to słuchowisko, którego akcja jest mocno osadzona w fabule Gothica 1. Narracja jest oparta na dwóch płaszczyznach: wydarzenia w Starej Kopalni przeplatają się z wydarzeniami z sali tronowej Gomeza. Twórca rozwija pominięte w grze wątki i rzuca na nie nowe światło. Bardzo dobry sposób na odświeżenie sobie wydarzeń z oryginalnej gry z zupełnie innej perspektywy postaci pobocznych.

Jugoslavia

Jugoslavia – twórca past oraz modder, który swego czasu zajmował się również tworzeniem czytanych przez AI opowiadań. Pierwszą jego serią tego typu była Opuszczeni prezentująca realia życia w Górniczej Dolinie jeszcze przed powstaniem Bariery.

Kolejnym przedsięwzięciem Jugoslavi był Uchodźca składający się aż 11 odcinków! Jednak tym razem twórca zdecydował się zaangażować w tworzenie serii również swoich widzów, pozwalając im w ankietach na karcie społeczności YouTube decydować o dalszych losach głównego bohatera – Arjana, uchodźcy wojennego z kontynentu. W trakcie jej trwania mogliśmy decydować o tym, jakie decyzje podejmie główny bohater na swojej drodze ułożenia sobie życia na nowo na wyspie Archolos. Opowiadanie dzieje się w tym samym czasie co mod Kroniki Myrtany, co widać m.in. po wydarzeniach i postaciach, na jakie możemy natrafić.

Dodatkowo na sam koniec jako zwieńczenie serii otrzymaliśmy również odcinek specjalny „Drzewko decyzji” , gdzie twórca prezentuje, jak mogłyby się potoczyć losy głównego bohatera, gdyby w ankietach zwyciężyły inne opcje.

Kolejnym ambitnym projektem Jugosławi była seria Rekrut. Autor zaczął z przytupem od obszernego wprowadzenia do LORE historii dziejącej się około piętnaście lat po wydarzeniach z modyfikacji Kroniki Myrtany: Archolos. Głównym bohaterem serii jest Elsryk – potomek nieistniejących już wilczych synów będący rekrutem Straży Miejskiej.

Jak na ten moment seria skończyła się na dwóch odcinkach i jak dowiedzieliśmy się od twórcy, szanse na kontynuowanie jej są raczej niewielkie. Jest tak, ponieważ Jugosławia postanowił wycofać się z prowadzenia kanału na rzecz życia osobistego. Na ten moment ograniczył się tylko do pomocy przy tworzeniu modów takich jak Złote Wrota 2 czy Historia Neka. Wielka szkoda, ponieważ sama liczyłam na poznanie dalszych losów Elsryka i trójki pozostałych potomków wilczych synów. Czy zapomną o przeszłości i skupią się na służeniu swojej nowej ojczyźnie? A może odezwie się w nich krew Volfvzaka i spróbują porwać się na coś szalonego? Na zemstę.

Bunkier Gier

Historie prosto z Kolonii jest osobnym cyklem wydzielonym w ramach serii podcastów, gdzie prowadzący wchodzi w buty NPC-ów z Gothic 1, aby pokazać, co mogli robić i myśleć, zanim przypałętał się do nich sterowany przez nas Bohater. Twórca chce w ten sposób nadać więcej sensu światowi i postaciom niezależnym. Do tej pory otrzymaliśmy trzy odcinki, ale autor zapewnia, że otrzymamy kontynuację z innymi postaciami z Gothic 1 w roli głównej.

A teraz usiądź wygodnie i posłuchaj o…

…rozterkach Bullita wybierającego się na Plac Wymian, aby przywitać nowych skazańców.
…Lesterze, który marzy o wolności.
…Homerze, który niedawno usłyszał dziwne drapanie w okolicach tamy.
Powiązane Wpisy