gothic alpha flatczer
Damianut
Wywiady Arcania: Gothic 4

Czwartym rozmówcą serii wywiadów o Gothic Alpha jest członek Golden Master Team – Flatczer. Opowiedział nam nawet o wczesnych wersjach… Arcanii. W artykule, zobaczycie nagrania jednej z tych wersji alpha, a także dowiecie się więcej na temat historii tworzenia tej gry. Która wcale nie miała być kontynuacją trzeciej części.

Wywiad

1. Jak to się stało, że zająłeś się badaniem wczesnych wersji Gothica? Zdobywanie jak największej ilości informacji było celem samym w sobie, czy kierowały tobą inne intencje?

Do 2017 roku nigdy nie byłem aktywnym uczestnikiem społeczności Gothica. Grałem w mody, oglądałem treści związane z grą, ale nic więcej. Mniej więcej w tym czasie natknąłem się na wideo Dmitrija1 na YouTube. Byłem niezwykle zaskoczony tym, co zobaczyłem. Wtedy nic nie wiedziałem o alfie Gothica, poza kilkoma zrzutami ekranu, które widziałem.

Rozmawialiśmy z nim poprzez komentarze na YouTube, aż zaproponował przejście na WoP2. I od tego czasu założyłem tam konto. Teraz nie mam tam konta, ale w tamtym czasie tworzyłem całkiem sporo różnych tematów, które głównie dotyczyły wersji alpha lub lore Gothica. Tam poznałem Horatio’a i PanGur’a oraz innych przyjaciół Dimy3, którzy niedługo przedtem pracowali nad Golden Masterem. Dmitrij zaprosił mnie do pomocy przy jego projekcie The Lost Sequel4 i zgodziłem się. Projekt został zamrożony, a PanGur zaproponował mi dołączenie do zespołu Golden Master Team5 i pracę nad Golden Master 2 (w przyszłości Nemesis6). Oto krótka historia.

Co do celu. No cóż, chyba dla nas wszystkich ważne było znalezienie nowych wersji alpha, ale ja zawsze podchodziłem do tego znacznie prościej i bardziej przyciągały mnie emocje z poszukiwań niż ich rezultat. Dmitrij i inni byli zafascynowani tajemnicą, która kryła się za tymi wersjami. W społeczności krążyło wiele legend o wersjach alpha i chcieli je potwierdzić. Ja nie odczuwałem takich uczuć.

Powiedziałbym, że w wersjach alpha jest pewien vibe, który przyciąga ludzi. Ta atmosfera, niedopracowanie. Widzisz grę, o której wiesz absolutnie wszystko, ale jednocześnie twój mózg podświadomie zauważa drobne niespójności. Widzisz dialogi, których nigdy nie było, zauważasz nieco inny balans. Jakby to był sen, a nie prawdziwa gra. To wywołuje emocje. Miałem natrętną myśl, aby zrealizować tę zawartość w formie moda, jakby to był alternatywny świat, gdzie historia tej gry potoczyła się zupełnie inną drogą. W dużej mierze Nemesis stał się takim projektem.

gothicthelostsequel
Grafika promocyjna zamrożonego projektu Gothic: The Lost Sequel opublikowana na forum World of Players.

2. Na stronie Gothic Archive, na której jest najwięcej informacji o wczesnych wersjach Gothica, czy innych stronach, przewijają się informacje głównie o wersjach takich jak 0.56c, 0.64b, 0.94k, 1.00b, a szczególnie o 1.12f, czyli Sequelu.

Dlaczego akurat te wersje są tak interesujące? Z zastosowanej numeracji wynika, że było ich po drodze dużo więcej.

Te wersje są interesujące przede wszystkim dlatego, że są jedynymi wersjami, które mamy i w które możemy „zagrać”. Chodzi o to, że w zasadzie trafiły do nas jedynie wersje demo dla dziennikarzy, przez co znaczna część ukończonej wówczas zawartości została wycięta, aby zmniejszyć rozmiar gry na dysku.

Całkiem możliwe, że istnieją inne wersje. Nawiasem mówiąc, nie wymieniłeś wszystkich; oprócz 0.56c, 0.64b, 0.94k i 1.00b były jeszcze 1.01d, 1.01e (jest też 1.04d, ale jeśli się nie mylę, była już dostępna jako publiczna wersja demo). Jest jeszcze Finster i sequel, ale to trochę co innego.

Co ciekawe, 0.56c i 0.64b nazywały się również odpowiednio Demo3 i Demo5. To delikatnie sugeruje, że powinny istnieć co najmniej Demo1, Demo2 i Demo4. I rzeczywiście istniały, ale albo zostały utracone na zawsze, albo pozostają niepubliczne. Bardzo dokładnie zbadaliśmy kwestię wersji i są nawet bardzo szczegółowe dokumenty, w których wymieniona jest ich zawartość i cechy.

Zasadniczo zajmował się tym Dmitrij, ale podczas poszukiwania wersji alpha wpadły nam w ręce niezwykle szczegółowe changelogi, dzięki którym potwierdziliśmy wiele naszych przypuszczeń i dowiedzieliśmy się także wielu nowych rzeczy. Jednak te changelogi nie są prowadzone od pierwszej wersji, więc są w nich luki.

Najbardziej interesujące wersje do zdobycia to 0.74 (wersja trailera z 2000 roku), 0.81 i być może Demo1 (wersja z grafiką dla PS17; jest tam wiele unikalnych rzeczy). Również osobiście interesowałoby mnie uzyskanie jakichś materiałów z czasów wersji silnika v0.06. Trudno to w ogóle nazwać wersją alpha, ponieważ w istocie wówczas był tylko bardzo surowy silnik i brak jakiejkolwiek grywalności. Ale były wczesne rendery lokacji i są one dość interesujące.

Mało prawdopodobne, że kiedykolwiek otrzymamy pełnoprawny build alpha, który nie był przeznaczony dla dziennikarzy. Chociaż jestem prawie pewien, że nie został utracony na zawsze.

gothicalpha074
Ujęcie z wersji 0.74 Gothica lub jej okolic, która według Flatczera jest najbardziej interesująca do zdobycia (źródło: GothicArchive).

3. Zajmujesz/zajmowałeś się wczesnymi wersjami Gothic 1. Czy zajmiesz się również Gothic 2? Jest trochę materiałów o Gothic 2 Pre-Alpha na Gothic Archive, pojawiło się też trochę screenshotów z okazji 20-lecia gry. Jednak jest tego znacznie mniej niż w przypadku Gothic 1.

Przykładowo nie ma – a bynajmniej nie znalazłem informacji – o wczesnych wersjach Gothic 2, demach prasowych. Wygląda to tak, jakby historia tworzenia Gothic 2 interesowała fanów znacznie mniej.

Myślę, że wersje alpha Gothic 2 są mniej popularne z dwóch powodów.

Po pierwsze, wszyscy badacze wersji alpha, których znam (i praktycznie wszyscy zainteresowani wersjami alpha), są fanami Gothic 1, w tym ja. Niektórzy po prostu wolą Gothic 1, a niektórzy uważają, że Gothic 2 jest po prostu gorszy. Może to wydawać się zaskakujące dla większości fanów, ale Gothic 1 i Gothic 2 to naprawdę bardzo różne gry, a ich fani są w pewnym stopniu podzieleni. Oczywiście, ta granica jest rozmyta, ale istnieje.

Myślę, że badacze wersji alpha są fanami G1, ponieważ wersje alpha Gothic 2 to już niemal gotowa G1 z ulepszeniami. Nie ma tej samej atmosfery, nie ma czegoś, co wyraźnie wyróżnia się na tle oryginału, brakuje tajemnicy. Oczywiście, wersje alpha G2 mają swoją specyficzną atmosferę, co sprawia, że jestem ciekawy projektu Bloody, który ma na celu odtworzenie wersji alpha G2. Ale to jednak trochę co innego.

Po drugie, Gothic 2 praktycznie nie ma wersji alpha, a te, które istnieją, różnią się od oryginału znacznie mniej niż w przypadku G1. Gothic 2 była tworzona przez rok, podczas gdy Gothic 1 była tworzona przez ponad 4 lata, i w tym czasie wielokrotnie zmieniała się fabuła, design i rozgrywka. W przypadku G2 tak nie było. Być może Sequel można w pewnym stopniu uznać za wersję alpha G2, ale raczej skłaniam się do uznania go za proto-G2. Jest to w końcu osobny produkt, który w dużym stopniu posłużył jako baza dla przyszłej G2.

Jeśli chodzi o pracę nad wersją alpha G2, nie wiem. Szczerze mówiąc, jestem trochę zmęczony tym tematem, ale zawsze śledzę wszelkie aktualizacje i jestem zainteresowany wersjami alpha każdej części Gothica. G2, co prawda, w mniejszym stopniu niż Gothic 3, a nawet Arcania (może to zaskakujące, ale Arcania ma swoje małe społeczności badaczy wersji alpha, i rzeczywiście jest tam co badać).

Próbowaliśmy znaleźć coś związanego z G2, ale wszystko, co znaleźliśmy, znajduje się w archiwum G28. To są zrzuty ekranu, muzyka, kilka artykułów z magazynów i kilka zapowiedzi dziennikarskich. Co zaskakujące, nie ma żadnych grywalnych wersji.

gothic2alpha
Ujęcie z wersji pre-alpha Gothic 2. Więcej z nich znajdziecie na GothicArchive.

4. Opublikowanie Gothic Sequel nazywane jest „leakiem”. Więc określa się je jako zrobione wbrew czyjeś woli. Mimo to THQ Nordic nie doprowadził do jego usunięcia z Internetu. Jakie skutki miała publikacja Gothic Sequela poza tym, że każdy może w niego zagrać?

Sequel „wyciekł” w „dogodnym” czasie. Być może gdyby pierwszy wyciek nastąpił w naszych czasach, reakcja THQ Nordic byłaby zupełnie inna. Właściwie nie wiem, dlaczego THQ Nordic w żaden sposób nie reaguje na wszystkie intrygi wokół wersji alpha. Nawet zwracając się do nich bezpośrednio z pytaniami, nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Jednak wyciek Sequela miał swoje konsekwencje. Stał się precedensem, który z jednej strony wywołał szum wokół tematu wersji alpha (która do tego momentu była, jak się wydawało, marginalna), a z drugiej zmienił podejście tych, którzy posiadali jakieś materiały. Przez prawie 20 lat nikt z posiadaczy dysków nigdy się nie ujawniał. Nawet nie wiedzieliśmy, że istnieją. W ciągu zaledwie kilku lat posiadamy już cały zestaw tych wersji alpha i nie wiadomo, ile jeszcze zdobędziemy w przyszłości.

Ale nie będę usprawiedliwiać wycieku Sequela i 1.01. Za tymi wydarzeniami stoją bardzo nieprzyjemni ludzie i jest to bez wątpienia naruszenie prawa. W przypadku wersji alpha działa zasada teorii spiskowych. Im więcej ludzi wie o spisku, tym szybciej spisek staje się własnością publiczną.

gothcisequel
Według Flatczera, Gothic Sequel można uznać za proto Gothic 2. A na powyższej grafice Demoniczna Brzytwa z niewydanego sequela.9

5. Nemesis będzie oparty na konkretnej wersji alpha Gothica? Czy będzie to raczej kompozycja zawartości z różnych okresów tworzenia Gothica, gdy wyglądał znacznie inaczej niż w wydanej przez Piranha Bytes wersji? I zaczniemy przygodę jako Bezimienny w lokacji z Nemesis Prolog? 

Nemesis nie był oparty na konkretnych wersjach alpha. Początkowo mieliśmy pomysły, aby uczynić go „bliskim” znanym wersjom alpha. Jednak pomysł rekonstrukcji tych wersji ostatecznie został porzucony. Chcieliśmy stworzyć coś bardziej oryginalnego, ale z zachowaniem i reinterpretacją starych pomysłów Piranii.

Dlatego podstawą świata były koncepty Ralfa (Marczinczika), a podstawą fabuły szkice Mike’a (Hoge) i książka Wittmanna10 (choć fabuła w dużej mierze i tak odbiegała od tych źródeł). Mieliśmy wiele wariantów scenariusza i wiele z nich było dość dziwnych.

W Nemesisie nie będzie Bezimiennego Bohatera. Główny bohater moda jest bardziej oparty na Stompie z opowiadania Wittmanna. Mieliśmy mały mod „The Pit”. Na Steam, nazywa się Nemesis Prologue i został stworzony jeszcze wtedy, gdy głównym bohaterem był Bezi. Ten mod był czymś w rodzaju „rozdziału 0”. Jednak ostatecznie cała jego rola polegała na pokazaniu pewnych nowych mechanik. Teraz nie ma on związku z Nemesisem i w pewnym sensie stał się osobnym modem.

Po pierwsze, pierwotnie planowano, że będzie czymś innym. Teren i sama historia o Bezimiennym w jamie11 pierwotnie nie były związane z Nemesisem i dopiero w trakcie tworzenia moda zdecydowaliśmy się uczynić ją częścią fabuły. Po drugie, teraz fabuła się zmieniła, więc ten mod można postrzegać jako mini-prequel oryginalnej historii Beziego.

Obecnie mechaniki pokazane w tamtym modzie wyglądają dość prymitywnie w porównaniu z tym, co jest teraz. W dużej mierze z powodu zmiany koncepcji i naszego początkowego braku doświadczenia, Nemesis stał się „długoterminowym projektem”. Ale to klasyczny problem większości entuzjastów.

nemesisprologue
Ujęcie z modyfikacji Nemesis: Prolog. Dwoje skazańców korzysta z nieuwagi strażnika w celu odpoczynku.

6. Zaskoczyło mnie, że badane są także wersje alpha Arcanii. Czy jakaś z poprzednich wersji, zasługiwała na miano części serii Gothic? Już po premierze, nazwę „Gothic” z tytułu usunęli sami twórcy. Czy zajmowałeś się też alphami Arcanii?

Chyba nie. Niewielu o tym myśli, ale Arcania nigdy nie miała być kontynuacją Gothica. JoWood uważało, że Arcania będzie ich nową serią gier, która utraci związek z Gothikiem, pozostawiając im prawo do tworzenia kontynuacji pomimo umowy, na mocy której mieli prawo zrobić tylko dodatek do G3, grę mobilną, jedną pełnoprawną część i dodatek do niej.

Dlatego początkowo nosiła nazwę Gothic 4 Genesis, a potem ArcaniA: A Gothic Tale. W sytuacji z Arcanią jest mi trochę żal deweloperów, ponieważ naprawdę chcieli zrobić nowego Gothica, a wśród nich byli fani, którzy kochali tę serię, a niektórzy nawet zajmowali się moddingiem tej gry na początku swojej kariery. O wersji alpha Arcanii prawie nikt nie mówi, ale tak naprawdę pod względem swojej historii może się równać z G1.

Widziałem na forach entuzjastów, którzy badali wczesne zrzuty ekranu i nagrania, ale prawie wszystkie pochodzą z lat 2009-2010. W naszych czasach oprócz mnie wersją alpha Arcanii interesował się tylko Drurhang (główny twórca The Lost Sequel). On też robi mod Gothic 4 2.012. Początkowo Arcania znacznie różniła się od tego, co ostatecznie powstało.

Większość zawartości z wersji alpha polegała na mocno okrojonej fabule gry. Pierwotnie fabuła Arcanii miała się rozgrywać na 4 wyspach: Feshyr, Argaan, Torgaan i Korshaan. Korshaan jest szczególnie interesujący, ponieważ była to wyspa pokryta magiczną barierą, gdzie żyli ludzie-jaszczury. Nie umknęło też uwadze, że w istocie całe rozszerzenie „Upadek Setarrif” było w dużej mierze inspirowane fabułą Gothic Sequel. Szczególnie jeśli spojrzeć na materiały dodatku przed wydaniem Arcanii (dodatek pierwotnie miał być częścią gry, ale został wycięty i przerobiony przed premierą).

Można też zwrócić uwagę na to, że w Arcanii był w pełni otwarty świat z wierzchowcami. I że była tam bardziej rozbudowana mechanika rozwoju postaci i systemy RPG. W zeszłym roku jakoś udało nam się zdobyć jeden ze starych buildów Arcanii. Do tej pory nie wiem, kto go udostępnił, ale nawet w tym buildzie, który nie różnił się znacznie od oryginału, był jeszcze interfejs do interakcji ze stołem alchemicznym, a także bardzo zabawny dubbing od deweloperów. Jeśli chcesz, mogę pokazać gameplay z tej wersji.

Kto wie, może gdyby okoliczności potoczyły się inaczej, Arcania mogłaby stać się niezłym sequel’em. Wiemy, że prawdopodobnie niektóre pomysły na czwartą część zostały wymyślone przez Piranha Bytes jeszcze podczas prac nad G3 i zostały zrealizowane w Arcanii, a deweloperzy nawet wspominali, że mają pewną „księgę całego lore Gothica”, gdzie opisany jest świat, niemal od czasów prehistorycznych w najdrobniejszych szczegółach.

Ta księga jest nadal przechowywana u jednego z twórców Arcanii (jeśli się nie mylę, pochodzi z Rosji). Mało kto też wie, że Arcania pierwotnie była nazywana innym projektem, niepowiązanym z Gothikiem. O „oryginalnej” Arcanii prawie nic nie wiadomo, ale prawdopodobnie nazwy południowych wysp pochodzą stamtąd.

Nagranie z buildu v0.1160 Arcanii. Od razu ustawiłem odtwarzanie nagrania od najzabawniejszego fragmentu. To Easter Egg ze strony twórców.
Nagranie z tego samego buildu. Przedstawia grafiki koncepcyjne i wczesną wersję intra Arcanii.
To nagranie również z tego buildu, przedstawia koszmar pasterza z Feshyr.

7. Śledzisz też rozwój Gothic Remake? Czy zauważyłeś, by twórcy implementowali w nim zawartość Gothic Alpha? Twórcy Gothic 1 nie zdążyli wdrożyć wszystkich swoich pomysłów, tworzenie Remake’a wydaje się idealną okazją, by je zrealizować.

Tak, bez wątpienia. Nawet grałem w demo Nyrasa na Gamescomie w tym roku. Remake mnie interesuje, mimo sceptycyzmu niektórych moich znajomych. Ale rozumiem ich niezadowolenie. Sam również krytykowałem pokazany gameplay i rozwiązania wizualne, ale jedynie z perspektywy tego, jak moim zdaniem można by ulepszyć projekt. W każdym razie, zanim będę mówił o tym, czy jest to godne reinterpretacja Gothica, powinienem w niego zagrać, prawda? Wciąż patrzę na to z optymizmem. Nawet jeśli remake mi się nie spodoba, to tak czy inaczej przyciągnie nową krew.

Jeśli chodzi o wdrażanie pomysłów z wersji alpha w remake’u, to widzę, że deweloperzy je znają i chcą je zaimplementować. Przynajmniej zobaczyliśmy opuszczoną kopalnię, co już jest niezłe. Ale ja, jako osoba głęboko zanurzona w historii tej gry, widzę, że nie na to jest kładziony nacisk. I wiele naprawdę fajnych pomysłów (zwłaszcza z opowiadania Wittmanna) pozostanie niestety bez uwagi. Chciałbym wierzyć, że się mylę, ale w każdym razie nie oceniam deweloperów za to, że stawiają inne priorytety. To ich gra.

opuszczonakopalnia
Zamknięte wejście do Opuszczonej Kopalni z Gothic Remake.

Podsumowanie

Flatczer zajął się badaniem wczesnych wersji po natrafieniu na jedno z nagrań Alpha Researchera. Jednak w przeciwieństwie do poprzednich rozmówców naszej serii, bardziej niż rezultat poszukiwań interesowały go towarzyszące im emocje. Doprowadziły go one nawet do zajęcia się wczesnymi buildami Arcanii. Stwierdził też, że twórcy Arcanii wspominali, że mają „księgę całego lore Gothica”, gdzie świat gry jest opisany w najdrobniejszych szczegółach. Pewnie nie tylko ja chciałbym, by podobnie jak zapomniana wcześniej książka „Wygnanie Śniącego”, i ta księga stała się publicznie dostępna.

Kolejnego pasjonata serii bardziej niż sam materiał Gothic Alpha interesuje, dlaczego twórcy decydowali się tworzyć Gothica w ten, a nie inny sposób. Wymaga to od niego analizy wielu dzieł kultury. Jest nim Avallach, zaangażowany w projekt Phoenix.

  1. Czyli poprzedniego rozmówcy – przyp. red. ↩︎
  2. To skrót od World of Players RU, czyli największego, rosyjskiego forum o Gothicu. ↩︎
  3. Zdrobnienie od „Dmitrij”. ↩︎
  4. Link do wątku o zamrożonym projekcie Gothic: The Lost Sequel: https://worldofplayers.ru/threads/41014/ ↩︎
  5. Strona zespołu na VKontakte: https://vk.com/gothic1gm ↩︎
  6. Link do wątku o projekcie Nemesis: https://worldofplayers.ru/threads/41740/ ↩︎
  7. Play Station 1 ↩︎
  8. G2 Pre Alpha Material: https://gothicarchive.org/postrelease/gothic2/ ↩︎
  9. To edytowana grafika z Gothic Archive. ↩︎
  10. Alexander Wittmann. Wspominaliśmy o jego książce w osobnym artykule. ↩︎
  11. W Nemesis: Prolog, Bezimienny jest zamknięty w jamie. Możliwe, że jest to odwzorowanie lochu, w którym prawie dwa miesiące spędził Kirgo z Gothic 1. ↩︎
  12. Link do wątku o modyfikacji: https://worldofplayers.ru/threads/39793 ↩︎

Powiązane wpisy