Od czasu gdy CD PROJEKT RED udostępniło narzędzia moderskie do Wiedźmina 3, mniejsze i większe modyfikacje do tej gry zaczęły wyrastać jak grzyby po deszczu. REDkit, bo o nim mowa, umożliwia tworzenie modów na niespotykaną dotąd skalę, pozwalając graczom na dodawanie nowych światów, zadań, przedmiotów i właściwie wszystkiego, co tylko sobie wymarzą.
Z okazji premiery REDkit dla Wiedźmina 3 zarząd CD PROJEKT RED ogłosił konkurs na najlepszą modyfikację fabularną, dając twórcom możliwość zaprezentowania swoich pomysłów. Dziś chciałbym skupić się na jednym z tych projektów – „Wiedźmińskich Opowieściach” (ang. Tales of the Witcher), ambitnej modyfikacji, nad którą samotnie pracuje moder o pseudonimie Gerwant.
Wiedźmińskie Opowieści
Wiedźmińskie Opowieści to modyfikacja, która przenosi nas do całkowicie nowej i oryginalnej scenerii w uniwersum Wiedźmina. Tym razem akcja toczy się w Królestwie Cintry, w wiosce Hilden i jej malowniczych okolicach. Na obecnym etapie rozgrywki można wykonać dwa zadania, które pełnią rolę wprowadzenia do głównej fabuły, zaznajamiając gracza ze światem Tales of the Witcher i budując fundamenty pod przyszłą zawartość. Choć miasto jest jeszcze w fazie budowy, udostępniona wersja pozwala na jego częściową eksplorację, oferując przedsmak tego, co może nas czekać w przyszłości.
Autor modyfikacji, Gerwant, stawia na immersję i swobodną eksplorację świata. Tales of the Witcher zachęca do wolniejszego tempa rozgrywki, w którym kluczową rolę odgrywa realizowanie zleceń na potwory, przypominając bardziej „symulator wiedźmina” niż dynamiczną grę akcji. W planach jest także rozbudowa systemu rozwoju postaci, aby dodać mu głębi, oraz wdrożenie nowych animacji walki z Wiedźmina 2, które dodatkowo urozmaicą wrażenia płynące z gry.
Warto zwrócić uwagę na miasto inspirowane dla wielu już legendarnym Khorinis z drugiej części Gothica. Znajomy układ budynków od razu przypadnie do gustu fanom gier od Piranha Bytes. Choć autor wprowadził niewielkie zmiany w proporcjach, klimat portowego miasta został zachowany. Aktualnie przejścia do portu i górnego miasta są jeszcze zamknięte, ale już teraz możecie zwiedzić dostępne obszary, kontynuując podróż drogą poniżej łąki, na której wykonaliście pierwsze zadanie.
Galeria
Miasto
Instalacja
Modyfikacja jest dostępna do pobrania w serwisie Nexus Mods1. Znajdziecie tam opis instalacji w języku polskim. Do działania wymagane jest posiadanie dwóch oficjalnych dodatków do Wiedźmina 3: Serca z Kamienia oraz Krew i Wino.
Wywiad
Udało mi się skontaktować z Gerwantem i zadać mu kilka pytań odnośnie Tales of the Witcher. Z wywiadu dowiecie się między innymi, jakie pobudki nim kierowały podczas tworzenia modyfikacji oraz jakie ma plany na przyszlość.
1. Twój mod jest minimalistyczny – brak mapy, minimapy, automatycznych zapisów i jakichkolwiek znaczników ułatwiających rozgrywkę. To podejście mocno kontrastuje z obecnymi trendami w grach, ale na pewno znajdzie grono zwolenników. Co skłoniło Cię do takiego wyboru?
Jeśli chodzi o mapę, to pojawi się ona w dalszej fazie rozwoju modyfikacji, w miarę rozwoju dostępnych obszarów. Na ten moment rozmiar poziomu jest ograniczony, dzięki czemu można odnaleźć się w nim bez mapy. Dodaje to też większą zabawę z eksploracji, gdy uda nam się znaleźć to czego potrzebujemy. Opisy zadań oraz rozmowy z npcami skonstruowane są tak jak zadania w Gothicu – mamy przemyślenia Geralta które zawierają wskazówki gdzie mam iść i jak tam dotrzeć.
2. Jak wygląda modowanie Wiedźmina 3 za pomocą REDkit? Mógłbyś przybliżyć to osobom, które nie miały jeszcze styczności z tworzeniem gier?
Narzędzia (REDkit) są dostępne do pobrania na GOG-u lub Steam. Pobiera się i… można tworzyć! Wygląda to trochę jak układanie klocków lego. Mamy narzędzia do kształtowania terenu, zestawy wszystkich assetów z gry, które ustawia się zwyczajnie wklejając do świata gry. To jest chyba najprostsza część. Jest bardzo rozbudowana strona z oficjalnymi poradnikami, każdy przy odrobienie cierpliwości i samozaparcia jest w stanie stworzyć własne modyfikacje.
3. Fani Gothica podczas zwiedzania miasta z pewnością dostrzegą inspiracje Khorinis – portowym miastem z drugiej części gry. Obecnie część lokacji jest jeszcze niedostępna. Czy planujesz umożliwić eksplorację całego miasta w miarę postępów nad modem? Dlaczego akurat Khorinis?
Wiedźmin i Gothic to moje ulubione serie gier. Zastanawiając się nad układem mojego miasta (które również jest portowe) pomyślałem, że to będzie dobry sposób na oddanie hołdu także i tej grze, której niestety nie miałem okazji modować. Będą więc dalsze części miasta, dzielnica portowa i górne miasto! Nie jest to jednak kalka 1:1, są różnice, czasem gdzieś będą budynki których nie było, większa jest też skala miasta.
4. Wspominałeś, że w modzie planujesz dodać więcej nawiązań do serii Gothic. Czy mógłbyś zdradzić trochę więcej szczegółów na ten temat?
System levelowania i rozwoju postaci to jest coś, co jest jedną z najmocniejszych stron Gothica, a zarazem najsłabszą częścią Wiedźmina 3. Wzorując się na systemach z Gothica chciałbym, aby przykładowo: zabijanie potworów dawało nam dużo więcej punktów doświadczenia. Oprócz tego aby było również dobrym źródłem zarobku, przy sprzedaży składników czy wykonywaniu prostych zadań. Podobnie progresja mapy ma się odbywać jak w Gothicu – są potwory i miejsca, które lepiej omijać na początku gry. I to udało mi się już osiągnąć.
Następnie zastanawiam się nad systemem nauczycieli w Kaer Morhen. Jest to realne, chociaż dosyć czasochłonne i rozważam to jeszcze czy akurat w przypadku Wiedźmina będzie się to dobrze sprawowało. Pojawią się postacie o znanych nam imionach i to również nie będzie przypadkowe.
5. Jakie masz dalsze plany związane z projektem Tales of the Witcher?
Część rzeczy wymieniłem już wcześniej. Chciałbym dodać więcej drzewek talentów oraz skilli, aby rozwój postaci był o wiele bardziej satysfakcjonujący. To również stało się możliwe dzięki REDkitowi – obecnie łatwo możemy edytować GUI.
Mapa jest całkiem spora. Dostępny był tylko jej kawałek… Wypełnienie jej całej zawartością. Oraz Kaer Morhen jako lokacja początkowa, nad tym pracowałem ostatnio.
Pracy jest więc sporo, nie obiecuję szybkiego wypuszczenia modyfikacji w pełnej wersji. REDkit bywa czasem kapryśny… ale zabawa w nim daje dużo frajdy.
Podsumowanie
Przed Gerwantem jeszcze sporo pracy, ale solidne fundamenty zostały już położone, co daje nadzieję na porządną przygodę w przyszłości. Życzymy mu wytrwałości i pasji w dalszym rozwijaniu tej modyfikacji!
Jeśli doczytaliście do tego miejsca, będzie nam miło, jeśli dacie znać, czy tego rodzaju treści są dla Was interesujące. Czy chcielibyście widzieć więcej artykułów na Gothic Up dotyczących nie tylko Gothica? Koniecznie podzielcie się swoją opinią na naszych profilach społecznościowych – czekamy na Wasze wrażenia!