Miedzynarodowka 1
Patka 98
Publicystyka

Od dawna wiadomo, że fandom Gothica za granicą to nie tylko Polacy, Niemcy, Czesi czy Rosjanie. Można to z łatwością stwierdzić po dostępnych tłumaczeniach modów z Warsztatu Steam do Gothic 1 i 2 czy różnych wersjach językowych Gothicpedii. Pojawienie się w ostatnim czasie na oficjalnym serwerze Discord Gothic Community dodatkowych kanałów poświęconych rumuńskim, włoskim i ukraińskim grupom językowym skłoniło naszą redakcję, aby bardziej się zagłębić w temat mniejszych narodowych fandomów Gothica, które pozostawiły swój zauważalny ślad w świecie. Zapraszamy was w tą niezwykłą podróż.

Hiszpania

Zaczynamy naszą podróż od kraju, gdzie obecnie powstaje Gothic 1 Remake. Otóż w Barcelonie ma swoją siedzibę Alkimia Interactive, studio wydzielone przez THQ Nordic do pracy nad odnowionymi przygodami Bezimiennego Bohatera i jego towarzyszy. Niestety Gothic w Hiszpanii nie jest tak popularny, jak w naszej części Europy, więc aktywnie działający fandom jest niewielki. Prym przede wszystkim wiodą internetowi twórcy, zatem skupmy się na tych wartych wspomnienia.

Sasuke HOA to kanał YouTube dedykowany przede wszystkim nagrywaniu gameplayu gier RPG, w tym Gothica. Poza tym na bieżąco stara się omawiać newsy na temat nadchodzącego remake’a. Był pierwszym Hiszpanem w fandomie, który zaczął nagrywać filmy na temat tego klasyka RPG i jest inspiracją dla pozostałych twórców mówiących w ojczystym języku Pabla Picassa.

Diablero to stosunkowo młody kanał na YouTube, ale publikujący jedne z najlepszych analiz wszystkich część Gothica po hiszpańsku w całym Internecie. Tworzy również treści na temat innych wschodnich gier RPG. Kanał stale się rozrasta i zyskuje nowych widzów.

Spectro to największy hiszpański kanał tworzący m.in. treści związane z trylogią Gothic i nie tylko. Ma na swoim koncie wiele gameplayów i tutoriali z tej ponadczasowej gry. Stale rozszerza swój kontent poprzez rozpoczęcie streamowania Gothic na YouTube czy nagrywania klipów dźwiękowych z gry.

Skinny Gaming jest kanałem, którego twórca trwa w postanowieniu od lutego 2023 roku, aby każdego poniedziałku, tydzień w tydzień dostarczyć nowy film związany z serią Gothic. Swoją działalnością jednoczy wokół własnego contentu na YouTube Gothic Community z Hiszpanii i nie tylko.

Istnieje również hiszpańskojęzyczne forum Gothic Clan określany jako Wspaniała latynoska społeczność miłośników sagi Gothic i Risen. Hiszpańskojęzyczni gracze byli też jednymi z pierwszych, którzy doczekali się swojej lokalizacji moda Kronik Myrtany w październiku 2022 roku.

spanish patch es

Włochy

Korzenie włoskiego Gothic Community sięgają 2002 roku. Na początku istniała tylko jedna strona skupiająca najróżniejsze fandomy gier RPG takie jak: The Elder Scrolls, Neverwinter Nights, Icewind Dale, Might and Magic, Torment… i oczywiście Gothic. Po wydaniu drugiej odsłony przygód Bezimiennego seria Gothic została we Włoszech tak bardzo doceniona, że w końcu doczekała się pierwszego w pełni jej poświęconego włoskojęzycznego forum i strony internetowej – Gothic Italia.

Była to jedyna w całych Włoszech strona w 100% skupiona na serii Gothic. Kiedy wydano ostatnią część trylogii Risen i zapowiedziano Elexa, administracja strony postanowiła zmienić nazwę na taką, pod którą znana jest obecnie – Piranha Bytes Italia. Nastanie ery mediów społecznościowych sprawiło, że włoskie Gothic Community przerzuciło się również na inne kanały komunikacji jak grupa na Facebooku czy kanał YouTube.

Stojąca za prowadzeniem strony grupa osób po dziś dzień dokłada wszelkich starań, aby na bieżąco informować fanów serii z Włoch o najważniejszych wydarzeniach związanych z serią. Działalność tego fandomu to również tłumaczenie modów jak np. opracowanie włoskich napisów do Kronik Myrtany.

fandom Gothica za granicą

Inne modyfikacje również cieszą się w tym słonecznym kraju popularnością jak wciąż tworzony Community Story Project, z którego twórcami redakcja PBI przeprowadziła dość głośny wywiad. Najpopularniejszym twórcą Gothic contentu w Internecie wywodzącym się z Włoch jest m4djoker, który zasłynął ukończeniem THQ Nordic Official Challenge, wywiadem z twórcami Kronik Myrtany oraz filmem You know you’ve played too much gothic if….

Rumunia

Największe skupisko rumuńskich fanów Gothica można znaleźć na stronie i podpiętym do niej rumańskojęzycznym forum Worldofgothic.ro oraz profilu World of Gothic România na Facebooku. Poza tym rumuński fandom może pochwalić się tłumaczeniem Gothica 1, 2 i 3 na ich narodowy język, modderami czy licznym gronem internetowych twórców. Postanowiliśmy przedstawić wam kilku z nich.

Cyrus Reznik jest kanałem YouTube istniejącym od 2013 roku, którego twórca ze względu na zmiany w życiu musiał przerwać nagrywanie filmów. Wrócił do regularnego publikowaniu filmów o Gothicu po newsach na temat remake’u jakie obiegły świat latem 2023 roku. Od tamtej pory dokonał dokładnej analizy Gothic Remake – Official Cinematic Showcase Trailer, omówienia nowej okładki tytułu czy rozpoczęcia serii What if… z Gothic 1 Classic, gdzie robi wszystko na opak.

Rukkard popularyzator serii Gothic na Twitchu i YouTube, gdzie tworzy gameplaye, tutoriale czy wrzuca wycięte cutscenki z gry oraz modów.


Malid, the Bard of Korinis (World of Gothic) tworzy kontent w oparciu o wszystkie gry jakie wyszły ze stajni Piranha Bytes. W ostatnim czasie poza gameplayami i omawianiem newsów rozszerzył swój kontent o pisanie i nagrywanie piosenek opiewających cudowność świata Gothic.

Malid prowadzi również profil na Facebooku World of Piranha Bytes  o tej samej tematyce co kanał na YouTube. Goth-X-Gaming nagrywa m.in. gameplaye i machinimy z Gothica.


thesummerofmark to rumuński kanał recenzujący najróżniejsze gry. Kilka odcinków dotyczyło Gothica.

Węgry

Węgierskie Gothic Community jest dosyć niewielkie, ale posiada własną stronę internetową GothicFan, profil na Facebooku Gothic játékok  i serwer Discord. Wśród najbardziej zasłużonych osób w fandomie można wymienić Wolframma odpowiedzialnego za tłumaczenie modów na węgierski oraz prowadzenie oficjalnej strony internetowej. Razem z pomocnikami opracowuje węgierskie napisy do Kronik Myrtany. Kolejna zasłużoną osobą jest użytkownik W.B. prowadzący profil na Facebooku oraz nagrywający filmy na kanał Gothicfanhu. Pracuje także nad artykułami o Gothic Lore na wcześniej wspomnianą stronę.
Popularniejszymi twórcami, którym zdarzyło się nagrać również filmy o Gothicu z Węgier na YouTube są:

Csorba Pallos

LaLee’s Games

Bence Mervay

UKRAINA

Przed inwazją Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku fani Gothica z Ukrainy byli częścią rosyjskiego Gothic community. Dopiero po wybuchu otwartego konfliktu zbrojnego postanowili oddzielić się od rosyjskiego i utworzyć własny odłam. Brak ukraińskiej lokalizacji i trudna sytuacja społeczno-polityczna kraju sprawia, że ta grupa narodowa nie odznaczyła się w jakiś szczególny sposób w społeczności Gothica. Jednak mimo tego jest kilku wyróżniających się ukraińskich twórców takich jak: Новачок, Centurion Stream czy LarMoV, który odpowiada również za Eazy Gothic Machinima Moda przyśpieszającego i ułatwiającego tworzenie machinimy w Gothicu.

Jezyki
Powiązane Wpisy