Mamy przyjemność przedstawić wywiad z twórcą o pseudonimie Farenchajt Samuraj, prowadzącym od 1 czerwca 2017 roku kanał na YouTube o tematyce gamingowo-humorystycznej. Jego twórczość w sieci opiera się głównie na Gothicu. Do tej pory udało mu się wyprodukować 1,4 tysiąca filmów i zdobyć około 5,3 tysiąca subskrybentów. Postanowiliśmy zadać mu kilka pytań. Serdecznie zapraszamy!
Wywiad
Jakie było twoje pierwsze zetknięcie się z grą Gothic?
Nie pamiętam dokładnie roku, natomiast sytuacje pamiętam doskonale. Często wakacje spędzałem u wujostwa i tak się złożyło, że mój kuzyn odpalił na komputerze jakąś grę. Byłem ciekawy co to jest i zacząłem oglądać jak gra. To była pierwsza część Gothica. Bardzo mi się spodobała rozgrywka i grafika. Jak na tamte czasy to było coś, dobrze się to oglądało. Sam chciałem w tą grę zagrać i to też była pierwsza gra jaką kupiłem, gdy tylko w naszym domu pojawił się komputer. A potem to już poszło. Gothic II, Noc Kruka, Gothic 3 no i te nieszczęsne Arcanie. Oprócz ataku klonów to nie są aż tak złe gry, oczywiście jeśli nie będziemy ich wliczać do kanonu. Gdy tylko pojawiał się nowy Gothic chciałem znowu zanurzyć się w ten świat.
Skoro już opowiedziałeś o swoim pierwszym zetknięciu z grą, powiedz za co pokochałeś ją tak mocno, że postanowiłeś oprzeć na niej całą swoją twórczość internetową?
To trudne pytanie. Chyba nie ma jednej odpowiedzi. Na pewno ten świat i bohaterowie mają coś w sobie. Do tego dochodzi sentyment. Natomiast też bardzo ważna jest cała społeczność skupiona wokół Gothica. Gdyby nie powstawały coraz to nowe modyfikacje do tych gier zapewne nie zagrywałbym się w Gothica tak często. Twórcy różnych modyfikacji cały czas podtrzymują przy życiu te ponad dwudziestoletnie już gry. Wystarczy spojrzeć jak genialną prace wykonali twórcy „Kronik Myrtany” i jaką popularnością cieszyła się i wciąż cieszy się ta modyfikacja. Duże mody to tak naprawdę pełnoprawne „nowe gry”. Wprowadzane mechaniki, postacie, światy, nowe zadania czy całe rozbudowane fabuły sprawiają, że cały czas dostajemy ciekawe produkcje, które mogą cieszyć nas całymi godzinami. Dodatkowo chyba nie ma innej takiej gry, w której społeczność fanów odkrywa w niej cały czas coraz to nowe sekrety. A to sprawia, że jesteśmy ciekawi co jeszcze skrywa przed nami ten świat.
Pasty, przeróbki, opowiadania, poezja i teorie czytane wygenerowanymi głosami postaci z Gothica. Skąd pomysł na twoją dość oryginalną twórczość?
Hmm… Najpierw pojawiły się u mnie pasty. Pierwsze pasty czytałem sam, z różnym skutkiem. Nie jestem profesjonalnym lektorem, moja dykcja też nie była i pewnie nie jest wciąż najlepsza, ale czytając teksty past w internecie chciałem się nimi w jakiś sposób dzielić z kolejnymi osobami. Czytanie past i tworzenie do nich miniaturek/screenshotów tak, aby je nieco ożywić wydawało mi się ciekawym rozwiązaniem. Do dzisiaj można obejrzeć te filmy na moim kanale. Były różnie oceniane, ale ogólnie feedback był pozytywny. Używanie głosów wygenerowanych przez SI, jeśli chodzi o czytanie past wprowadził na YouTube Panker. U niego to rozwiązanie pojawiło się najpierw. Miałem z nim dobre relacje i od razu, gdy zauważyłem jaki to ma potencjał napisałem do niego czy nie miałby nic przeciwko abym w swoich filmach także używał tej technologii. Mimo tego, że wcześniej takie filmy pojawiały się głównie u mnie czułem się… hmm… zobligowany uzyskać od niego zgodę na konkurowanie na tym polu. Chyba tak można to nazwać. Pasty, które pojawiały się na naszych kanałach pochodziły z przeróżnych stron internetowych. Żaden z nas nie był ich autorem, choć z czasem zaczęliśmy też korzystać z pracy twórców, którzy chcieli byśmy także „ożywiali” ich teksty tworząc nasze filmy. Swoje teksty na własnym kanale „ożywiał” i publikował Jugoslavia. I tak nasza trójka wzajemnie rywalizowała, wspierała się i nakręcała by dostarczać rozrywki widzom. Kolejnym kanałem z pastami był Parolatawiec. Było nas więc czworo na YouTube.
Rozgadałem się nieco, więc teraz jeszcze krótko opowiem o pozostałych treściach. Przeróbki mają taką samą historię jak pasty. Opowiadania czytałem na jednej ze stron facebookowych poświęconych tematyce Gothica. Spodobały mi się i też postanowiłem przenieść ja na YouTube. Nie wiem, czy mogę sobie pozwolić na reklamę strony „Gothicowe pastawisko” tutaj, ale jeśli tak to zachęcam też czytelników do wizyty na niej, bo warto. Po kontakcie z administratorami strony, z której już czerpałem teksty past, i uzyskaniu od nich zgody zacząłem także ”ożywiać” teksty opowiadań. A poezja… Tutaj ukłony do członka mojego Discorda, który napisał kilka pierwszych tekstów tego typu. To jego zasługa, że ten format pojawił się na moim kanale.
Strona Mekatron, która oferowała narzędzie umożliwiające generowanie treści głosowych w wykonaniu aktorów dubbingujących postacie z gry Gothic, w przeszłości stała się przedmiotem licznych kontrowersji, co ostatecznie doprowadziło do jej zamknięcia. Jak wiadomo sam korzystasz z tej technologi. Jakie jest twoje zdanie na ten temat? Jak udaje ci się mimo to pozwolić sobie na kontynuowanie związanej z tym działalności?
Uważam, że nie do wszystkiego powinno wykorzystywać się taką technologię. Nie dziwie się, że budziło i budzi to kontrowersje. W świecie, w którym można użyć czyjegoś głosu, by oszukiwać ludzi czy popełniać przestępstwa należy bardzo uważać z jej wykorzystywaniem. AI bardzo szybko się rozwija i już trudno jest odróżnić rzeczy prawdziwe od treści wygenerowanych przez sztuczną inteligencję. Mówię tutaj o głosie, obrazach czy nawet całych filmach stworzonych przez AI, które wyglądają jak prawdziwe nagrania. DeepFake jest realnym zagrożeniem. Ja wykorzystuje to narzędzie wyłącznie do dostarczania rozrywki. Moje materiały oznaczam jako stworzone przy użyciu sztucznej inteligencji. Dodatkowo, w takich materiałach przemawiają do nas postaci z gier. Wydaje mi się, że póki stawiam wyraźną granicę miedzy światem realnym a fikcją, między żyjącą osobą a postacią z gry występującą w moim filmie to tworzę rozrywkę, a nie oszustwo. W każdym filmie umieszczam też adnotację, że jeśli jakiś autor głosowy nie życzy sobie wykorzystania jego głosu w ten sposób może się do mnie zgłosić i taki film z jego udziałem zostanie usunięty.
Czy generujesz tekst czytany głosem z Gothica dla każdego, kto cię poprosi?
Miałem do tej pory może dwie-trzy takie sytuacje. Generowanie dobrych jakościowo głosów jest czasochłonne i niestety, gdyby nagle zgłosiło się do mnie wiele osób z taką prośbą, nie byłbym w stanie im pomóc. Wszystko zależy od intencji danej osoby i tego, w jakim celu potrzebuje tak wygenerowanego głosu. Nie będę też ukrywał, że sam nie potrzebuję pomocy przy tworzeniu takich treści. Współpracuje z różnymi twórcami i dzięki temu jestem w stanie dostarczać moim widzom filmy, na które mam nadzieję czekają.
Na bieżąco ogrywasz i publikujesz gameplaye, ciekawostki oraz poradniki z modów do Gothica. Jakie modyfikacje i dlaczego poleciłbyś naszym czytelnikom?
Nie uważam się za jakiegoś eksperta, bo jest wielu graczy, którzy mają na koncie bardzo wiele zaliczonych modyfikacji. Mój styl gry jest inny, uwielbiam tworzyć hybrydy i przechodzić gry na 100% odkrywając każdy sekret i zbierając każdą roślinkę. Jest to czasochłonne i dlatego nie przechodzę modyfikacji w ekspresowym tempie jak niektórzy. Staram się wsiąkać w świat, który przygotowali dla mnie twórcy gry/moda.
Nie będę zapewne oryginalny, jeśli polecę Kroniki Myrtany. Bardzo dobrze grało mi się w Czarne Serce, modyfikacja z kilkoma fajnymi rozwiązaniami i do przejścia w jeden wieczór. Do tego na pewno mod Velen, przyjemnie stworzony, nie za duży świat i nowy bohater. Czego więcej trzeba na kilka wieczorów? Jeśli ktoś chciałby wrócić do kolonii i poczuć trochę więcej dreszczyku emocji to na pewno Dolina Zombie i Ciemności Gordotha. Ten drugi mod jest raczej na jeden wieczór, ale przy Dolinie Zombie można już spędzić dobrych wiele godzin. W przyszłości chciałbym też wrócić do Edycji Rozszerzonej do G1, bo doczekała się wielu zmian względem tego, co ogrywałem wcześniej, a dobrze ją wspominam. Aktualnie ogrywam Odyseję i to jest tak ogromny mod, że na pewne zajmie mi wiele czasu.
Skąd pomysł na publikowanie shortsów z czytanymi memami z Gothica?
Staram się urozmaicać treści, jakie publikuję na kanale i wydał mi się to dobry pomysł, by także memom z Gothica dać drugie życie używając sztucznej inteligencji. Shorty to fajny format, by wrzucić do niego kilka memów i dać na początek tygodnia widzom trochę uśmiechu.
Czy ktoś Ci pomaga w tworzeniu filmów na kanał?
Filmy tworzę sam, natomiast treści, jakie w nich wykorzystuje nie zawsze są moje. Ba, powiedziałbym, że głównie to ktoś inny jest ich autorem. Tak jak wcześniej już wspomniałem wiele treści past/opowiadań znalazłem w Internecie, cześć z nich stworzyli moi widzowie i członkowie mojego Discorda. Podam przykład, pastę o „Logice Rhobara II” napisał w komentarzu pod filmem jeden z moich widzów. Najpierw był to krótki komentarz, ale zachęciłem go by spróbował jeszcze się rozpisać, bo widać było, że był w jego krótkim komentarzu mega potencjał. I zrobił to, a pasta doczekała się ekranizacji. Najdłuższą pastę na moim kanale napisał „Czoło”, członek mojego Discorda. Jest rewelacyjnym tekściarzem i cieszę się, że mogę realizować jego pomysły. Sam też staram się tworzyć teksty, m.in. seria teorii papy Xardasa jest pisana przeze mnie, ale pomysły na kolejne filmy dostarczają sami widzowie. To oni tak naprawdę wybierają temat, jaki będę musiał omówić. Pasta o „Historii Bezimiennego”, Miltenie czy Diego to jedne z moich najpopularniejszych tekstów. Przy narzędziu do tworzenia głosów do past też mam pomoc i zawsze za to wsparcie staram się dziękować na końcu moich materiałów. Chcę podkreślić, że nie byłoby tych wszystkich filmów, gdyby nie wielka społeczność skupiana wokół Gothica, bo to tak naprawdę jej zasługa, że te teksty powstają, a filmy cieszą się taką popularnością. To mnie motywuje, by robić to dalej.
Jakie jest twoje zdanie o nadchodzącym Gothic 1 Remake?
Staram się nie tworzyć w swojej głowie żadnych oczekiwań, co nie znaczy, że jakiś tam nie mam. Po prostu nie chciałbym się zawieść. Oczywiście śledzę oficjalne materiały od wydawcy, jakie pojawiają się w sieci. Nie oglądam natomiast żadnych filmów YouTuberów prześcigających się w podawaniu nowości, bo wszystkie informacje czerpią z tych samych źródeł, które i ja czytam, ale często dodają coś jeszcze od siebie, co nie do końca ma pokrycie w rzeczywistości. Zauważyłem też, że tworzą jakieś domysły, swoje własne teorie i oczekiwania, które mogą się spełnić lub nie. Odciąłem się od takich treści. Ja czekam spokojnie, bo nie ukrywam, że chciałbym znowu wrócić do kolonii, przeżyć tę przygodę na nowo, na nowym silniku gry, z nową zawartością, wypełnioną kolonię w nowe zadania i bohaterów.
Gdzie widzisz siebie i swoją twórczość w przyszłości? Masz już jakieś konkretne plany, którymi chciałbyś się z nami podzielić?
Hmm… Sparafrazuje pewien żart:
Jak rozśmieszyć Innosa?
Opowiedzieć mu o swoich planach.
Chciałbym na pewno kontynuować tworzenie filmów z wykorzystaniem SI, ale także cały czas wrzucać gameplaye z modów i gier. Cieszy mnie to gdy moje filmy są popularne, gdy zbierają wiele komentarzy czy polubień, bo to motywuje do pracy. Natomiast nie jestem nastawiony na zostanie YouTuberem z tysiącami subskrypcji. Mam pracę, którą lubię i hobby, jakim jest YouTube i granie w gry. Póki daje mi to fun i mam na to czas, będę prowadził ten kanał. Z czasem jest różnie…ale staram się regularnie publikować filmy, bo daje mi to radochę. Nie określam sobie planów, jedynie chciałbym wrócić do stramowania, ale do tego potrzebuje lepszego Internetu, a w obecnym mieszkaniu nie ma na to szans. Planuję przeprowadzkę w okolicach wakacji i pewnie po nich wznowiłbym ten format na swoim kanale. Jeśli chodzi o inne pomysły, to zobaczymy co przyniesie czas. Nigdy nie myślałem o publikowaniu wierszy z Gothica czy tworzeniu teorii a pojawiły się u mnie i cieszą się popularnością. Szczególnie teorie obu magów. Chciałbym na pewno, gdy wyjdzie już Gothic Remake spotkać się z moimi widzami na streamie jaki będę z niego prowadził, a i kiedyś chętnie wpadłbym na gothicowe piwko. Widziałem tę inicjatywę i jeśli tylko czas pozwoli, chciałbym się spotkać z innymi gothicowymi świarami.
Farenchajt Samuraj na Youtube
Farenchajt Samuraj na Facebooku
Farenchajt Samuraj na Discordzie