gothic ninja
Damianut
Modyfikacje Gothic

Ninja to rozszerzenie do Gothica umożliwiające korzystanie z modularnych patchy lub ogólniej: modów. Spełnia ono jeden, konkretny cel: usuwa ograniczenia Gothica, dzięki czemu można grać z wieloma modyfikacjami naraz.

Najbardziej znany patch do Ninja to Free Aiming (pl. Wolne Celowanie), podobne do celowania z Gothic 3. Istnieją także inne patche, które nie mają odpowiednika w Unionie, co jest powodem, by z Ninja skorzystać.

Free Aiming, kompas, AutoRun…

Wolne Celowanie jest już obecne w niektórych modyfikacjach, ale można je zainstalować także do innych modów – z uwagi na jego modularność. Wczoraj opublikowany został również patch Reusable Arrows (pl. Strzały Wielokrotnego Użytku), który sprawia, że wystrzelone bełty i strzały pozostają w świecie gry, a jeśli trafią w postać czy potwora, to zostają w jego ekwipunku.

Innym użytecznym patchem – szczególnie gdy gra się w nowe modyfikacje – jest kompas. Jak sama nazwa wskazuje, dodaje on kompas, wskazujący kierunek.

Poza tym, innymi przydatnymi patchami używającymi Ninja, są przykładowo: AutoRun – umożliwiający automatyczne bieganie, AutoSave – do automatycznego zapisu na dowolnej ilości slotów czy KeepTraderWeapons (pl. Zachowaj broń handlarzy) dzięki której handlarze nie noszą broni, którą moglibyśmy kupić.

Ninja a Union

Ninja jest kompatybilne Unionem od wersji 1.0e, jak i może działać bez niego. Na czym polega różnica między nimi?

Union

  • umożliwia poprawne działanie gier z serii Gothic na współczesnych komputerach i systemach
  • naprawia błędy silnika gry
  • umożliwia tworzenie i używanie nowych mechanik (pluginy)

Ninja

  • usuwa ograniczenia Gothica, aby umożliwić modularne mody (zawierające nowe przedmioty, postacie, dialogi, mechaniki itd.)

Głównym ograniczeniem Gothica były skrypty. To w nich zawarte są postacie, przedmioty, dialogi czy mechaniki. Dzięki Ninja – już w 2018 roku – stało się możliwe granie w więcej niż jedną modyfikację jednocześnie – także wtedy, gdy wszystkie zawierają własne skrypty.

Ninja niczego nie dodaje. Wszystko, co jest możliwe z Ninja, to po prostu sam Gothic. Co prawda, rozszerzenie Ninja zawiera najnowszą wersję pakietów Ikarus i LeGo, ale już od twórcy patcha zależy, czy je użyje.

Geneza nazwy

Jak wyjaśnia autor rozszerzenia mud-freak, otrzymało ono nazwę Ninja, ponieważ wstrzykuje (ang. injects) ono zawartość do Gothica o małej wadze, w minimalistyczny sposób, a jeśli nie wiesz, jak te rozszerzenie użyć, to zabijesz Gothica (spowodujesz crash). Ale jeśli jest użyte prawidłowo, to ani ty, ani Gothic nie wiedzą, że Ninja tam była.

Instalacja

Steam

Instalacja ręczna

  • Ninja jest kompatybilne z Gothic, Gothic Sequel, Gothic 2 i Gothic 2 Noc Kruka. Wymaga tylko zainstalowania:
GothicGothic SequelGothic 2 (Classic)Gothic 2 Noc Kruka
Wersja 1.08k_modWersja 1.12fWersja raportowa 1.30.0.0Wersja raportowa 2.6.0.0
  • Następnie należy pobrać i zainstalować najnowszy plik .exe z Ninja.
  • Potem wypakować plik .vdf z danym patchem.

Spine

W Bazie Danych należy wyszukać Ninja i ją zainstalować. Podobnie patch(e). Szczegółowo jest to opisane w tym artykule.

Post Scriptum – SystemPack

Choć samo Ninja nie wymaga instalacji SystemPacka, to jest on potrzebny do gry w Gothica na współczesnych systemach. SP zawarty jest już w Unionie lub można też go zainstalować osobno.

Lista patchy

Przygotowałem listę patchy, które spełniają łącznie 3 warunki:

  • mają polskie tłumaczenie lub go nie wymagają
  • najprawdopodobniej nie mają odpowiednika (pluginu) korzystającego z Uniona
  • pobranie ich nie wymaga zakładania konta

Niemal wszystkie z poniższych znalazłem pierwotnie na stronie World of Gothic. Są opublikowane między innymi także na:

Powiązane wpisy