Pyrkon Gothic
Patka 98
Publicystyka

W tym roku miałam przyjemność gościć na festiwalu fantastyki Pyrkon 20241 – wielkim i głośnym wydarzeniu co roku ściągającym do stolicy Wielkopolski tysiące entuzjastów dobrej zabawy przy obcowaniu z najrozmaitszymi uniwersami. Jeśli chcecie dowiedzieć się na jakie ślady aktywności Gothic fandomu natrafiłam na tegorocznej edycji wydarzenia, zapraszam do zapoznania się z reportażem.

stoiska

Swoją przygodę z Pyrkonem zaczęłam już pierwszego dnia festiwalu od odbioru identyfikatora przy wejściu zachodnim, a następnie udania się na strefę gamingową. Od razu trafiłam na stoisko CD-Action2. Można było u nich nabyć gadżety firmowe oraz archiwalne numery magazynu – w tym wydanie specjalne Gothica. Dodatkowo, stoisko przyozdabiał spory plakat przedstawiający Bezimiennego, który był dołączany do tego samego magazynu.

Zaraz obok znajdowało się stoisko Veritas RP. Można było na nim zagrać w proste demo przedstawiające rozgrywkę na serwerze oraz porozmawiać z członkami ekipy i osobami z zarządu G2O3. Dodatkowo przy stoisku można było natknąć się na inne rozpoznawalne w społeczności postacie takie jak: Yulien, Colder (Gothic Together) czy StarionCostumes. Wystrój stoiska robił również wrażenie – oprócz komputerów znajdował się tam bogato zastawiony stół, przykryty czerwoną tkaniną, spora mapa miasta oraz baner projektu zachęcający do robienia zdjęć na jego tle.

20240614 134830 2 scaled
20240614 134759 2 scaled
20240615 153325 scaled
20240614 141839 1 scaled

Granie w DEMO wyglądało tak, że po stworzeniu postaci w dość prostym kreatorze poruszaliśmy się po mapie miasta. Poza eksploracją nie było zbyt wielu możliwości. Zbieranie przedmiotów i interakcje z obiektami, które w oryginalnej grze były dostępne, zostały wyłączone. Za to kamera nie była już przyczepiona do pleców postaci, można było nią obracać o 360 stopni. Fragment miasta, po którym mogłam się poruszać wyglądał dobrze. Według zapewnień twórców cała mapa jest w pełni autorska, choć czuć wyraźnie inspiracje miastem Archolos, szczególnie jeśli chodzi o tereny należące do Kościoła Innosa. To co zobaczyłam pokrywa się z leakami wrzucanymi od czasu do czasu na oficjalny serwer Discord projektu4.

Prelekcje

Ekipa Veritas RP nie poprzestało tylko na stoisku. Miałam przyjemność brać udział we wszystkich organizowanych przez nich we współpracy z G2O prelekcjach. A oto czego się na nich dowiedziałam.

Architektura Gothica z perspektywy 2d i 3d

Na pierwszej z planowanych prelekcji można było dowiedzieć się o wyjątkowości architektury znanej z Gothica. Świat pomimo charakterystycznego stylu dark fantasy opiera się przede wszystkim na stonowanych barwach. Główny projektant mapy Veritasu opowiadał o inspiracjach czerpanych z oryginalnej gry i planach wzniesienia na wyższy poziom tego co ponad 20 lat temu zrobiły Piranie, poprzez tworzenie o wiele bardziej skomplikowanych obiektów bogatych w detale, ale jednocześnie zachowujących gothicowy charakter. Rozgrywka na serwerze będzie wymagała łatki DirectX 11, ponieważ pozwoli to na zaimplementowanie zdecydowanie większej ilości obiektów.

Veritas w świecie Gothica: Panel + Q&A

Podczas panelu twórcy objaśniali opracowaną przez nich fabułę serwera i jego umiejscowienie w uniwersum Gothic. Jako kanon mają być uznawana jedynie dwie pierwsze części przygód Bezimiennego, po których nasz Bohater odpływa wraz z załogą Esmeraldy w morze, a słuch po nich ginie. Nadal trwa wojna z orkami, która odbija się również na podległym Myrtanie autonomicznym Królestwie Veritas. Deweloperzy podzielili się na grupy odpowiedzialne za poszczególne zadania w projekcje. Utworzono między innymi działy 2D I 3D, muzyki, skryptów czy WEB. Świadczy to o naprawdę profesjonalnym podejściu do całego projektu będącego w pełni fanowską inicjatywą non-profit.

Świat Gothica Online

Jako wprowadzenie przedstawiono nam ogólną historię powstania i rozwoju modyfikacji Gothic Online przedstawioną przez Jaskrowego, Patrixa i Profesoresa. Z polskich twórców doceniono również wkład nieobecnych na wydarzeniu programistów Sative’a i Bimbola, dzięki którym mamy do dyspozycji obecną wersję Gothic2Online oferującą twórcom serwerów niemal nieograniczone możliwości. Całość uzupełniono o materiały archiwalne takie jak pierwszy polski zwiastun trybu multiplayer czy wprowadzenie fabularne do Midgard Roleplay czytane przez samego Tomasza Marzeckiego.

Następnie przybliżono nam dostępne na platformie tryby gry jak RolePlay, MMORPG czy Survival wraz z przykładami. Podkreślono również znaczenie modułów gry, dzięki którym możemy dodać zupełnie nowe funkcjonalności specyficzne do naszych własnych potrzeb. Jako, że platforma stale się rozwija i stawiane są na niej nowe serwery, zaprezentowano krótki przegląd takich, które prezentują się obiecująco. A są to Mordan MMORPG, oczywiście Veritas RP czy Echa Wojny: Faraan.

Ekspansja świata Gothic

W skrócie było to powielenie i rozszerzenie agendy Veritas RP z poprzednich paneli. Na podkreślenie zasługuje fakt, że mamy otrzymać możliwość logowania się na Veritas z aplikacji mobilnej oraz zagranie i zaśpiewanie na żywo piosenki Kamienne serce dostępnej do odsłuchania również na YouTube. Muzyka również jest czymś, do czego jest przywiązywana ogromna waga w projekcie. Ma być w pełni autorska, jednak wyraźnie nawiązująca do twórczości Kaia Rosenkranza m.in. poprzez wybór zestawu instrumentów podobnego do tego, którego używał Kai. Na zakończenie bardzo szybko przeprowadzono quiz, w którym dwa pierwsze miejsca wygrały po jednym zestawie kart Ryżowego Księcia ufundowanych przez Ricelord Foundation5.

veritas app 1
rend jagged

bezimiennyart

Już wcześniej pisaliśmy o tych twórcach przy okazji artykułu OD EKRANU DO PŁÓTNA: GRA GOTHIC JAKO INSPIRACJA DLA MALARZY. Jedną z głównych atrakcji dla fanów Gothica na Pyrkonie były znajdujące się w alei artystów i kolekcjonerów dwa dzieła: Teleport i Błotny wąż będące wyraźnym nawiązaniem do gry. Miejsce ich wystawienia było częstym celem podróży fanów, a zrobienie sobie zdjęć na ich tle koniecznością. Brałam również udział w spotkaniu z grupą artystyczną Bezimienny6 w Auli Małej. Można było się na nim dowiedzieć o początkach grupy, dlaczego akurat Gothic oraz o ich planach na przyszłość. Obecność na festiwalu to tylko jedna z wielu ich aktywności polegających na organizowaniu wystaw swoich prac w całej Polsce. W trakcie spotkania wyświetlano również przy pomocy projektora inne przykłady ich twórczości.

cosplay

Jedną z największych atrakcji festiwalu czyniących go tak wyjątkowym jest możliwość oglądania i robienia sobie zdjęć z najróżniejszej maści cosplayerami. Każdy, kto chce się przebrać, jest mile widziany i jako wyraz uznania dla osób przebierających się w kostiumy została utworzona poświęcona im strefa. Nie zabrakło również osób nawiązujących swoimi strojami do Gothica. Było ich tak wiele, że jakbym za spotkanie każdej z nich otrzymywała złotówkę, to uzbierałabym na naprawdę porządny obiad.

gothic piwo

445034897 3505297026283141 5918780715499522458 n

Po zakończeniu udziału w prelekcji Ekspansja świata Gothic dotarłam na wciąż trwające Gothic Piwo Pyrkon. Organizowane na Facebooku i urządzane w strefie gastronomicznej przyciągnęło sporo osób od twórców poprzez cosplayerów aż po zwykłych fanów tytułu. Na całym wydarzeniu panowała bardzo pozytywna i swobodna atmosfera, trwająca aż do późnych godzin nocnych.

gadżety

Tego typu wydarzenia to również dobra okazja do nabycia unikalnych gadżetów z ulubionego uniwersum, które w normalnych warunkach są o wiele trudniej dostępne. Jeśli chodzi o serię Gothic, nie było tego zbyt wiele. W trakcie oglądania stoisk można poznać również najróżniejszych rzemieślników gotowych po festiwalu przyjąć indywidualne zamówienia.

20240617 152854

podsumowanie

Ogromnie cieszy mnie, że Gothic mający ponad 20 lat wciąż ma bardzo aktywny fandom, który odcisnął swój zauważalny ślad również na samym Pyrkonie. Stoisko, prelekcje, obrazy, cosplaye czy wspólne spotkanie przy piwie było czymś naprawdę niesamowitym. Liczę, że również w przyszłym roku wysoki poziom wydarzenia zostanie utrzymany. Wspaniała to była przygoda i nie zapomnę jej nigdy.

  1. Pyrkon Fantastyczne Miejsce Spotkań ↩︎
  2. Oficjalna strona CD Action ↩︎
  3. Gothic Online Platform na Discordzie ↩︎
  4. Veritas RP na Discordzie ↩︎
  5. Discord Ricelord Foundation ↩︎
  6. bezimiennyart ↩︎
Powiązane Wpisy