Patka 98
Fan art Wiadomości

Malarstwo inspirowane grami komputerowymi stanowi z pewnością niezwykłe zjawisko. Łączy w sobie dwa przeciwstawne nurty: klasyczną technikę malarską, wykorzystującą farby na płótnie, z nowoczesnym światem gier komputerowych. W niniejszym artykule pragniemy przedstawić najciekawszych naszym zdaniem artystów oraz ich dzieła.

bezimiennyart

Swego czasu w całym fandomie było głośno o tajemniczym artyście „Bezimienny” za sprawą organizowanych wystaw jego prac w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie czy Tarnowie. Tak naprawdę za pseudonimem tym kryją się Jędrzej, Paweł i Justyna. W swoich obrazach przy pomocy farb olejnych na płótnie i taśmy starają się jak najlepiej oddać kanciaste struktury modeli postaci i przedmiotów z gry. Obrazy wyglądają niemal jak screenshoty z samej gry co potrafi wywoływać u osób zaznajomionych z Gothiciem 1 i 2 sporą dozę nostalgii.

Projekt „W głębi obrazu II”

W 2022 roku Kolektyw artystyczny Bezimienny wziął udział w projekcie „W głębi obrazu II” Muzeum Narodowego we Wrocławiu. W ramach niego zorganizowano czasową wystawę, gdzie można było podziwiać wśród znajdujących się tam na stałe zbiorów sztuki dawnej również obrazy inspirowane Gothicem.

Pośród portretów wybitnych osobistości z epoki, jakie pokazywane są w Galerii sławnych (1570–1576), umieszczono portrety postaci, które w świecie Gothica piastowały podobne funkcje.

„Stworzenie bariery” nawiązuje do Epitafium Nicolausa Jenckwitza”. Motyw rajskiego ogrodu zamkniętego w przezroczystej bańce kojarzy się z Magiczną Barierą, jaka określała granice uniwersum pierwszej części gry i stanowiła istotny element dla całej fabuły.

Bezimiennyart na Instagramie

spiridon_58

Tak naprawdę Michaił Spiridonow, rosyjski malarz-pasjonat tworzący obrazy w Gothicu na zamówienie. Jego sztuka jest także towarem eksportowym na zachód. Używając farb olejnych na płótnie stara się jak najwierniej odwzorować gothicowy świat, upiększając go odpowiednim doborem kolorów i ich nasycenia oraz lekkim wygładzeniem i urealistycznieniem modeli z gry. Jednak robi to na tyle delikatnie, że zachowuje ducha pierwowzoru. Jego prace, które publikuje w socjalmediach cieszą się sporym zainteresowanie fanów serii. Każdy, kto jest gotowy wyłożyć okrągłą sumkę może przyozdobić własną ścianę jednym z jego dzieł wg. własnej wizji.

Spiridon_58 na Instagramie

Tomasz Latosiński

Polak malujący na zamówienie obrazy z Gothica i nie tylko. Swoją miłość do fantastyki przelewa na płótno za pomocą farb akrylowych. W jego bogatym dorobku artystycznym można znaleźć m.in. Wieżę Xardasa, Stary Obóz, Kolonie Górniczą, Nauki Tyona i Ładowanie Uriziela. Na pewno patrząc na jego prace nie można odmówić mu talentu i dobrego oka do kolorów.

Tomasz Latosiński na Instagramie
Tomasz Latosiński na Facebooku

Powiązane Wpisy