Dark Fenix
Gothic Wiadomości

Już 28 września 2023 klasyczny Gothic ukaże się na konsoli Nintendo Switch. Potwierdziły się zatem wcześniejsze doniesienia o takiej możliwości.

Gothic Classic Switch — 222222
Nintendo Switch staje się drugą platformą, na którą ukazał się pierwszy Gothic.

Mijają już 22 lata od premiery pierwszej części Gothica na PC. Dzisiaj otrzymaliśmy oficjalną zapowiedź premiery na konsole Nintendo Switch. W klasycznego Gothica zagracie na Switchu już za niespełna dwa miesiące, a dokładniej mówiąc 28 września.

Ulepszenia i usprawnienia

Będzie to oryginalny kod źródłowy Gothica a nie żaden Remaster ani nadchodzący Remake. Nie znaczy to jednak, że gra nie otrzyma żadnych usprawnień. Pierwszą i najważniejsza rzeczą będzie zmieniony interfejs użytkownika i schemat poruszania się/walki. Mogliśmy go już zaobserwować z okazji 22 urodzin Gothica. Kolejną rzeczą, nad którą pracowali twórcy była optymalizacja i grafika. W trailerze widzimy, że gra korzysta z nowoczesnego oświetlenia a efekt końcowy wygląda jak Gothic z modem DX11. Co ciekawe otrzymujemy ujęcia z klasycznym jak i z nowoczesnym oświetleniem, czyżby będziemy mieli możliwość wyboru opcji graficznych? Oprócz widocznych na pierwszy rzut oka poprawek otrzymamy ponad dwieście pomniejszych napraw. Z pełną listą zmian możecie zapoznać się pod tym LINKIEM (dostępna tylko wersja angielska).

FrRzgx WAAcal 3
Nowy interfejs prezentuje się dobrze.

Wersja językowa i cena gry

Zgodnie z oficjalnym sklepem THQ Nordic, Gothic Classic na Nintendo Switch ukaże się w pełnej wersji językowej. Nie mamy jednak potwierdzenia tej informacji u polskiego wydawcy. Polska cena nie jest znana na moment pisania tej wiadomości. Zagraniczne ceny to 29,99 Euro co można przeliczyć na okolice 130zł. Jest to wysoka cena jak na ponad dwudziestoletnią grę.

Inne konsole i Gothic 2

Jako, że za nami premiera pierwszego Risena na konsole Nintendo Switch jak i PlayStation 4 oraz Xbox One, pytanie nasuwa się samo. Czemu klasyczny Gothic nie ukaże się jednocześnie na konsolach poprzedniej generacji? Jeżeli twórcy zdołali przystosować pierwszego Gothica do działania z padami za pośrednictwem konsoli Switch to dlaczego przy okazji nie wydadzą go też na inne platformy? Ta zagadka pozostanie na razie tajemnicą.
Jeśli wydanie na konsole to rzeczywiście czysty kod pierwszego Gothica, to czemu by nie wydać tej długiej (ponad 200 pozycji) listy poprawek na komputery? Wiele z tych poprawek wydaje się wprowadzać „ostatnie szlify”, które irytowały graczy przez te wszystkie lata.
Kolejną ważną kwestią jest premiera Gothic 2 na konsoli Nintendo. Na koniec zeszłego roku otrzymaliśmy tajemnicze zdjęcie z odpalonym Gothicem 2 na Switchu. Co bezpośrednio wskazuje na przeportowanie drugiej części przygód Bezimiennego na przenośną konsolę. Czy twórcy planują podwójnie na nas zarobić i specjalnie wydadzą Gothica 2 w innym terminie?

Gothic Classic Switch Okladka
Okładka Gothic Classic na Nintendo Switch.