Damianut
Wywiady Modyfikacje

Outfaith. Nadal pod tą nazwą znana jest w Polsce modyfikacja, przedstawiania jeszcze w 2019 jako pełne przerobienie treści z modyfikacji Returning 2.01. W 2023 została nazwana Готика 2: Вопреки всему, czyli Gothic II: Against All Odds, a po polsku byłoby to Gothic II: Wbrew Wszystkiemu. A z Returningiem, jak i New Balance nie będzie miała żadnego związku.

Prace trwają, autorzy dzielą się postępami, a jako realistyczny termin wydania podają rok 2026, i jest mało prawdopodobne, aby ta data uległa zmianie2. Aktualny stan prac możecie poznać dzięki wywiadowi, który dla Gothic Up udzielili wszyscy członkowie drużyny: Trazege, Zirael, RavenOreBaron, AlkhimikSalandril i Adept. Ten wywiad nie byłby możliwy w szczególności bez Ziraela (Zirael137), który przetłumaczył pytania i zebrał odpowiedzi od reszty członków drużyny, za co mu bardzo dziękuję. Odpowiedzi zostały udzielone po angielsku i prezentujemy ich tłumaczenie.

DwsVOOR3pZw
W modyfikacji zobaczymy nowe modele szkieletów.

Wywiad

Trazege

Cześć. Cieszę się, że zdecydowałeś się odpowiedzieć na pytania, bo do polskiego community najwięcej informacji o projekcie docierało w latach 2019 – 2021, a modyfikacja nadal jest znana pod nazwą “Outfaith”. Stąd moje pierwsze pytanie o historię.

Co znaczącego zmieniło się w waszej modyfikacji, że otrzymała nową nazwę? 3 kwietnia 2023 r. na waszym fanpage na VKontakte zmieniliście nazwę na Готика 2: Вопреки всему, czyli Gothic II: Against All Odds.

„OutFaith” początkowo było nazwą umowną projektu, po pewnym czasie nadaliśmy mu aktualny tytuł – Вопреки Всему (Against All Odds). Nie było żadnych szczególnych zmian z tym związanych, wszystko, co planowaliśmy od początku, zostanie wdrożone.

Wasz mod ma nie mieć hardkorowego poziomu trudności, a walka ma być różnorodna. Różnorodność ma wynikać z tego, że NPC-e staną się w końcu “inteligentniejsze”? Czy zaczną ze sobą lepiej współpracować w walce grupowej, czy możesz podać jakiś przykład nowości?

Mając na uwadze smutne doświadczenia z modyfikacją Returning jak i widząc, jakim g*wnem stał się New Balance, stanowczo zdecydowaliśmy, że nie zamienimy naszej modyfikacji w kolejny głupi hardkorowy grind, całkowicie pozbawiony logiki, sensu i jakichkolwiek powiązań z lore tej wspaniałej gry. W naszej opinii, w tworzeniu modów do Gothica, warto jest brać inspiracje z takich prac jak Kroniki Myrtany: Archolos. Co właśnie staramy się zrobić. Rozumiemy, że wielu graczy będzie rozczarowanych tym podejściem, ale to nasz mod i nasz wybór. Jeśli ktoś nie jest tym usatysfakcjonowany, może kontynuować grę w Returning/New Balance. Nasz mod nie jest dla nich.

O ile udało nam się to zaimplementować, postacie niezależne będą zachowywać się inaczej. Na przykład: po tym, jak zostali okradzeni, będą próbowali zidentyfikować złodzieja poprzez różne działania, a nie tylko stać tam, jakby nic się nie stało. Naprawiono również większość reakcji na działania gracza. Najlepiej zobaczyć to wszystko w grze, ponieważ takich drobiazgów jest po prostu zbyt wiele, by je opisać.

UcTpwfKNEA

Co nie podoba ci się w Returningu, a chcesz by w Вопреки всему (ang. “Against All Odds” – przyp. red.) było inne?

Wszystko mi się nie podoba w Returningu. Jeśli miałbym dziś pracować nad Returningiem, wyszłoby to całkowicie inaczej lub w ogóle nie zostałoby opublikowane. Nasza modyfikacja będzie całkowicie inna od Returning/New Balance w każdym aspekcie. Nie mamy nic wspólnego z wyżej wspomnianymi modyfikacjami i staramy się jak najbardziej od nich dystansować.

W podsumowaniu roku 2023 napisałeś, że poprzez edycje animacji zaimplementowano wiele mechanik walki z potworami i ludźmi. Możesz podać przykład takiej mechaniki?

Na przykład NPC-e będą rzucać w gracza nożami.

Zgodnie z opisem z tematu o modyfikacji, historia wyspy Tirith będzie wątkiem pobocznym. Czy fabuła będzie jak najbardziej zgodna z Gothic 3: The Beginning? Czego Bezimienny będzie szukał na wyspie, na której mieszkał młody Xardas?

Historia Tirith w modzie oparta jest na wydarzeniach, które miały niegdyś miejsce w grze Gothic III: The Beginning. Sama historia jest zupełnie nowa, ale można w niej spotkać kilka postaci z Gothic III: The Beginning. Napisanie czego gracz będzie szukał, to byłoby już spoilerem. Wszystkiego dowiemy się w grze.

Kogo potrzebujecie do waszej drużyny? Jak może się z wami skontaktować?

Nie brakuje nam ludzi. Drużyna jest mała, ale zjednoczona i odpowiedzialna. Być może nie odmówilibyśmy pomocy osobe, która zajęłaby się muzyką do modyfikacji. Ale znajdowanie kogoś takiego jest ekstremalnie problematyczne. Niestety, osoba, która miała tworzyć z nami muzykę, jak dotąd nie spełniła pokładanych w niej oczekiwań (jeśli chcesz się z nami skontaktować – napisz do Ziraela).

Zirael

Widziałem screeny twoich pancerzy. Czy silnik Gothica jest gotowy na tak szczegółowe tekstury? Jak radzicie sobie z wydajnością?

Testujemy wydajność naszej modyfikacji na całkiem przestarzałej konfiguracji PC, aby mieć pewność, że modyfikacja będzie działać płynnie u każdego gracza nawet z przestarzałym sprzętem. I oczywiście próbujemy optymalizować nasze assety najlepiej, jak możemy, szczególnie jeśli chodzi o tekstury. Co do silnika: Zengin jest w stanie poradzić sobie z teksturami nawet w rozdzielczości 2048×2048 i nadal działa płynnie, ponadto obecnie prawie każdy użytkownik używa moda DirectX11, który znacznie poprawia wydajność, więc myślę, że nie ma nic złego w poprawieniu wyglądu gry bez poświęcania zbyt dużej ilości FPS.

Ostatnio na VKontakte pisaliście o dodaniu nowych animacji walki tarczą. Czy tarcza będzie nadal służyć wyłącznie do blokowania? Czy implementowałeś może walkę tarczą tak, jak odbywała się w średniowieczu?

Główną cechą tarczy pozostaje blokowanie nadchodzących obrażeń, jednak nie oznacza to, że jest to jedyna rzecz, którą można z nią zrobić. Mogę zapewnić, że implementacja tarcz w naszej modyfikacji jest jak dotąd bardzo unikalna w porównaniu do innych modyfikacji. Zawiera zupełnie nowe animacje wykonane od podstaw, a także nową mechanikę. Jest to bardzo podobne do tego, jak zrobiono to w Dark Souls.

Tworzysz też modele 3D. Jednocześnie już wiadomo, że fabuła do wyspy Tirith jest gotowa. Czy będziesz jak najwierniej przekładał Gothic III: The Beginning, czyli grę 2D, na silnik Gothica?

Tak się złożyło, że podczas tworzenia Tirith nie byłem częścią zespołu. W tamtych czasach wciąż uczyłem się jako artysta 3D (modelowaniem 3D i animacją postaci zająłem się przede wszystkim dzięki modowaniu Gothica), a do zespołu dołączyłem znacznie później. Jeśli chodzi o Tirith – zostało ono wymodelowane i stworzone przez Trazege’a, który podczas pracy korzystał z Gothic III: The Beginning jako punktu odniesienia.

Czytałem, że dodaliście nowe mobsi. Czy możesz podać przykład całkowicie nowego mobsi i co będzie można na nim wytwarzać? Do czego będzie służyć?

W większości są one takie same, zmiany będą głównie wizualne, dla niektórych obiektów MOBSI całkowicie przerobiłem modele. Ogólnie rzecz biorąc, po prostu zwiększyliśmy różnorodność, na przykład niektórzy alchemicy będą mieli własne unikalne laboratoria.

Ma zostać dodana “форт-крепость острова Хоринис и прочее” (“twierdza na wyspie Khorinis”, cytat z obwieszczenia o modyfikacji – przyp. red.). W jakim miejscu będzie usytuowana, i jakich zmian wymagała bądź wymaga jego okolica?

Jest to jeden z głównych elementów fabuły Paladynów, będzie zlokalizowana na północ od portu.

rx65sas7uMQ

RavenOreBaron

W modyfikacji jesteś odpowiedzialny w szczególności za wątek bractwa.

Niedawno na fanpage zaprezentowaliście nową zbroję bractwa. Jest na niej inny symbol, nie ma Śniącego. Jak się ma Bractwo z waszej modyfikacji do Bractwa z Obozu na Bagnie z oryginalnego Gothic I? Czy to część dawnych członków, która przeżyła, czy ma ono inną genezę? Co możesz na temat Twojej koncepcji powiedzieć?

Tak, chodzi o to samo dawne Bractwo na Bagnach, w którym wydarzenia rozwijają się nieco inaczej, niż zwykliśmy sądzić, bazując na znajomości fabuły oryginalnego Gothica 2. Po odejściu Cor Angara we Wspólnocie pojawił się kolejny przywódca, któremu udało się zjednoczyć większość braci i wyprowadzić ich z Doliny. Przybywając do Khorinis, Bractwo znajduje opuszczoną królewską fortecę i osiedla się tam. Teraz mają nowe bóstwo i nową wiarę. A może nie nową? Być może gdzieś już widzieliśmy ten symbol…

Jeśli chodzi o podobieństwa i różnice z fabułą Bractwa w Gothic I, starałem się zachować i poprawić atmosferę tego samego Bractwa, ale jednocześnie poprawić pozornie dziwne i nielogiczne momenty, na przykład nikt nie płaci strażnikom wynagrodzenia za ich służbę, ale żąda rudy na nowe zbroje lub Społeczność potrzebuje nowych ludzi, ale dołączenie do niej jest trudniejsze niż dołączenie do klasztoru w G2.

Jest teraz więcej zadań Bractwa (w porównaniu do Gothic I)… Znacznie więcej, a także stały się bardziej nieliniowe – z reguły mają 2 lub więcej rozwiązań + ich konsekwencje, z których niektóre są bardzo poważne.

5p Zxxy0A 0

AlkhimikSalandril

W zespole jesteś odpowiedzialny za wiele wątków fabularnych.

Czego nowego możemy spodziewać się po wątku gildii paladynów i magów wody, a nie było tego w innych modyfikacjach?

Po pierwsze, w trakcie pisania nowego wątku paladynów (jak również strażników miejskich) skupiłem się na indywidualnych wątkach już istniejących postaci, tak dobrze znanym nam z oryginalnej gry.

Na przykład mamy cały motyw z Mario, który wcześniej nie grał żadnej znaczącej roli w Gothic II. W naszej modyfikacji jednakże gracz będzie miał możliwość istotnie wpłynąć na jego losy.

Wątek magów wody ma dużo więcej zmian. W oryginalnej grze była to najmniej rozwinięta i szczegółowa frakcja pod względem postaci, ich motywacji i historii. W trakcie wątku magów wody będziemy mogli zbadać Jarkendar, który został rozszerzony prawie trzykrotnie w stosunku do oryginalnej objętości i odkryjemy, co stało się z cywilizacją Budowniczych, dlaczego Adanos postanowił ich ukarać, a także będziemy musieli walczyć z tymi bardzo mrocznymi siłami, o których Kruk wspomniał w oryginalnej grze. Krótko mówiąc, będzie fajnie.

jeredre
Against All Odds wyjaśni też historię Budowniczych.

W modyfikacji stawiacie na gałęzie fabularne dla każdej z gildii oraz wątki poboczne. Jednym z wątków ma być Drakia – zgodnie z waszym podsumowaniem prac na koniec 2023 może zostać dodany jako DLC. Drakia to południowa część wyspy Khorinis, która została wymyślona – jak mi wiadomo – w ramach forumowej gry role play na World of Gothic.

W jakim zakresie zamierzacie zaimplementować pomysły na Drakię z World of Gothic?

Drakia, zgodnie z pierwotnym planem, powinna być odizolowanym fabularnie regionem. Co oznacza, że posiada własną linię zadań, dość słabo powiązaną z głównym wątkiem fabularnym Gothic II. Jest to jeden z powodów opóźnienia wydania Drakii, które może wyjść dopiero jako DLC. Drakia to osobna lokacja, z własnymi frakcjami, zasobami politycznymi i religijnymi, postaciami, a nawet fauną. Krótko mówiąc, fabuła będzie poświęcona tematowi samostanowienia małych krain, które kiedyś nie mogły wytrzymać naporu sił króla Rhobara II. Jeśli chodzi o implementację lokacji, bazowaliśmy na znanych już faktach, które można znaleźć w ogólnodostępnych źródłach (w szczególności na forach), dotyczy to również geografii i heraldyki.

Dlaczego będzie warto od nowa przejść główną linię fabularną gry?

Postanowiliśmy skupić się na zwiększeniu fabuły nie „w perspektywie”, ale w „szerokości”, wprowadzając dużą zmienność zarówno w głównej, jak i pobocznej fabule. Nawet nie biorąc pod uwagę różnorodności pod względem rozgrywki, gracz będzie mógł doświadczyć co najmniej 5-6 różnych przejść, w których większość wydarzeń będzie zależeć od działań i decyzji gracza.

W modyfikacji ma być rozwinięty wątek zdobywania zgody mistrzów w Khorinis. Czym będzie się różnił od przykładowo implementacji z New Balance, gdzie najpierw trzeba było sobie zasłużyć na rozmowę z mistrzami?

Porzuciliśmy rozwiązanie z Returning 2.0, które później przeszło do New Balance. Postanowiliśmy jednak nie zostawiać tego w ten sposób, że każdy nieznajomy może wejść i porozmawiać z rzemieślnikami, nawet jeśli jest nagi. W „Against All Odds” tylko mniej lub bardziej przyzwoicie ubrana osoba może się z nimi porozumieć. Jeśli gracz będzie miał trudności ze zdobyciem stroju (np. ubrania farmera otrzymał Greg), to z pewnością będzie miał inną możliwość zdobycia przynajmniej podstawowego wyposażenia, ale bez licznych bezsensownych i irytujących questów.

talk

Adept

W modyfikacji jesteś odpowiedzialny za udźwiękowienie i korektę.

Zajmujesz się SVM-ami (wypowiedziami postaci poza dialogami – przyp. red). Czy w modyfikacji NPC-e będą reagować głosowo także w innych sytuacjach niż w oryginale?

Bez wątpienia takie mechaniki są w planach. Planujemy również zaimplementować możliwość odtwarzania przez graczy określonych animacji w grze, a teoretycznie postacie niezależne będą na nie reagować.

W jaki sposób dopasujecie dubbing modyfikacji, do oryginalnego dubbingu Gothica? Czy wypowiedzi głównych postaci zostaną nagrane od nowa? Czy możemy spodziewać się tego samego głosu Bezimiennego, co w New Balance?

Linie głosowe niektórych postaci niezależnych zostaną nagrane od nowa, a niektóre z nich zostaną nagrane przy użyciu AI. Najprawdopodobniej bezimienny bohater będzie miał ten sam głos, co w oryginalnej rosyjskiej lokalizacji.

H3mGXy36juo

Podsumowanie

Wyjaśnienie historii Budowniczych – nowe bóstwo we wspólnocie z dawnego Obozu na Bagnie – wyspa z gry Gothic III: The Beginning – Drakia jako przyszłe DLC zależnie od recepcji modyfikacji – odtwarzanie określonych animacji przez gracza – inteligentniejsi NPCe – to i wiele więcej czeka nas w Gothic II: Against All Odds.

Osobiście jestem zaskoczony wywiadem. Nie powstała jak dotąd żadna modyfikacja, której akcja dzieje się w czasach Budowniczych – a Against All Odds wyjaśni ich historię. Nie grałem jak dotąd w Gothic III: The Beginning, co planuję zrobić przed przejściem tej modyfikacji, by sprawdzić, czy fabuła będzie z nią zgodna. Grafika, którą możecie zobaczyć na powyższych zrzutach ekranu, podoba mi się bardziej niż z prezentacji Gothic Remake. Właściwie wolę zagrać w tę modyfikację, niż w Remake’a, a co więcej, będę mógł to zrobić za darmo. Pozostaje kwestia tłumaczenia i dubbingu, ale tu liczę na AI.

Jeśli jesteś kompozytorem muzyki i chcesz sprawdzić, czy spełnisz oczekiwania zespołu – skontaktuj się z Ziraelem:

Discord: zirael137
E-mail: devl0infh@gmail.com

  1. https://themodders.org/index.php?topic=29999.0 [Dostęp: 1.03.2024] ↩︎
  2. https://rpgrussia.com/threads/dnevnik-razrabotchika.19019/page-7#post-662776 [Dostęp: 1.03.2024] ↩︎
Powiązane Wpisy