Romek
Wiadomości

Risen 2: Dark Waters jest czymś więcej niż tylko kontynuacją udanego cRPG Risen z roku 2009. Fachowcy z PB dołożyli oprócz innych rozwiązań – zwłaszcza wyeksploatowanych średniowiecznych patentów – zupełnie nowe koncepcje. W dwójce szczególnie rzuca się w oczy klimat Karaibów i piracki wątek, a to za sprawą nie tylko morskiego potwora i jego wielkich macek, jako żywo kojarzących się z serią filmów z pod znaku Piraci z Karaibów.

 Platforma: PC
 Data wydania: koniec 2011 
 Gatunek: RPG
 Developer: Piranha Bytes
 
Dotyk przeznaczenia

Dzięki pirackim klimatom, gra będzie miała bardzo szczególny charakter. Piękno Karaibów i przygoda oraz odkrywanie jej poszczególnych wątków – z jednej strony zagrożenie ze strony piratów, horror rodem z morskich głębin z drugiej. W samym środku nasz bezimienny bohater z części pierwszej, którego poprzednie czyny okazały się daremne, gdy okazało się, iż inni Tytani wrócili nadal zagrażając ludzkości. Aby dopełnić obrazu beznadziei, na morzu grasują potwory z głębin uniemożliwiając jakąkolwiek żeglugę. Ale my dowiemy się od piratów z wysp południowych, o istnieniu sposobu na pozbycie się potworów atakujących statki. Risen 2, podobnie jak poprzednia gra, znowu charakteryzuje się pełnym życia krajobrazem, lecz teraz położono większy nacisk na różnice klimatyczne i intensywniej zgłębia opowiadaną historię. Już na wstępie zdajemy sobie sprawę, że świat jest podobny do tego przedstawionego w Piratach z Karaibów, ale bez Jaca Sparrowa – zawsze jesteśmy świadomi istniejącego zagrożenia i napięcia budowanego przez nieustanną groźbę ze strony grasujących Tytanów.

Rozwiązania problemów i uzbrojeniem

Podejście do zadań w Risen 2 jest przejrzystsze i bardziej dynamiczne, niż w jego poprzedniku, gdzie questy często ograniczały się do zbierania jakichś obiektów. Teraz zadania możemy rozwiązać na kilka, często skomplikowanych, sposobów. Tak wiec, możemy ukraść dany przedmiot, albo pobić właściciela i go zabrać lub wymienić się na coś innego. Będą i takie zadania, które będą wymagały wykonania kilku innych drobnych przysług, aby w końcu wykonać to główne. Różnica polega na tym, że albo strzelamy do oponenta i uzyskujemy pożądany efekt, albo musimy z nim negocjować dla osiągnięcia celu. Jeżeli mówimy o broni, to jest to jedna z najbardziej interesujących innowacji zastosowanych w Risen 2. W jakim stopniu będzie rosła skuteczność danej broni w oparciu o system doświadczenia i umiejętności, szczegółów w tym względzie jeszcze nie znamy. Pewne natomiast jest to, że Piranha Bytes tym razem odda nam do dyspozycji dużo większy asortyment uzbrojenia. Tym razem świat gry został podzielony na kilka wysp, między którymi podróżować będziemy na statkach. Możliwe, że będziemy mogli nawet nimi sterować, choć ten fakt nie został jak na razie potwierdzony.

Risen 2: Dark Waters będzie z pewnością udaną grą RPG. Gwarantuje to rozwój studia Piranha Bytes. Karaibski klimat i wygląd gry, wprowadzone zmiany oraz innowacje- jak zróżnicowanie klimatyczne, broń palna, inne czynniki pozwalające oderwać się od wiecznego średniowiecza. Risen 2 prawdopodobnie będzie wisienką na wigilijnym stole, gdyż zostanie wydany pod koniec 2011 roku. Lepiej być nie może!