Redakcja
Wiadomości

Każdy z nas wie, że czas płynie nieubłaganie. Nie raz chcemy zatrzymać zegar, jednak jest on bezlitosny i dalej mknie do przodu zostawiając wszystko w tyle. Gothic Up, jeden z największych i jednocześnie najstarszych portalów o serii Gothic obchodzi swoje dwudzieste urodziny.

Drodzy Czytelnicy. Z wielką radością chcielibyśmy podziękować Wam za to, że przez ostatnie dwadzieścia lat byliście z nami i wspieraliście nas w naszej przygodzie z Gothic Up. To dla nas zaszczyt i ogromne wyróżnienie móc dzielić się swoimi przemyśleniami i pasjami z tak wspaniałą społecznością.

Zanim jednak przejdziemy dalej… konkurs!

Chcielibyśmy was zaprosić do wspólnej zabawy. Z okazji dwudziestych urodzin portalu Gothic Up przygotowaliśmy dla was konkurs, w którym główną nagrodą jest gra ELEX Edycja Kolekcjonerska w wersji PC Steam. Natomiast drugie miejsce otrzyma grę ELEX 2 w wersji cyfrowej. Udział w konkursie może wziąć każdy. Więcej informacji na naszym Facebooku.

Edycja Kolekcjonerska ELEX
Edycja Kolekcjonerska ELEX

Jak to się zaczęło?

Dokładnej daty nikt już nie pamięta. Wiemy, że była to druga połowa 2003-go roku. We współpracy z portalem G4ce.pl powstała strona gothic.g4ce.pl. Jednak nic nie trwa wiecznie. Wspomniany portal nie przetrwał próby czasu, a ówcześni włodarze Gothic Up postanowili prowadzić portal nadal, na własną rękę. W ten oto sposób od 2007 roku strona jest dostępna pod adresem jaki znamy. Od tamtego momentu poszerzyliśmy swoją tematykę o serie Arcania, Risen oraz Elex i niezmiennie dostarczamy wam nowinek związanych z tymi grami. Jednak naszym konikiem nadal jest Gothic oraz nadchodzący remake pierwszej części.

Patronaty, współprace i inne

Przez dwadzieścia lat funkcjonowania portalu udało nam zorganizować wiele konkursów z nagrodami. Przy okazji premier wielu gier od Piranha Bytes, Gothic Up uzyskał status patrona medialnego dzięki współpracy z wydawnictwami takimi jak CD Projekt, Cenega czy PLAION Polska. Były to między innymi Gothic 3 wraz z dodatkiem, ArcaniA: Gothic 4, Risen, Risen 2: Mroczne Wody oraz ELEX.

Jak kiedyś wyglądał Gothic Up?

Internet się zmienia, widać to jeszcze bardziej w tym porównaniu. Staramy się nie stać w miejscu i dostosowywać wygląd portalu do aktualnych standardów. Cofnijmy się na chwilę w czasie i sprawdźmy jak to wyglądało kiedyś.

Trochę liczb

Podobno liczby mówią same za siebie. Sprawdźmy więc jak to wygląda w przypadku Gothic Up. Na stronie mamy 1580 artykułów napisanych w ciągu dwudziestu lat. Po wykonaniu szybkich obliczeń, można powiedzieć, że nowy wpis na stronie pojawia się średnio raz w tygodniu. Nieźle jak na portal o dość wąskiej tematyce, nie?

Forum

Dla wielu to już symbol poprzedniej epoki, ciężko się z tym nie zgodzić. Mimo wszystko nie zdecydowaliśmy się na archiwizację czy wyłączenie naszego forum dyskusyjnego. Jest ono dostępne dla każdego, a my jako administracja i redakcja cały czas staramy się wam pomagać w rozwiązywaniu wszelakich problemów związanych grami od Piranha Bytes. Jest to również miejsce gdzie przed laty odbywały się różne gry obozowe. Nasze forum to jednocześnie encyklopedia o świecie Gothica, prezentująca opisy NPC, przedmiotów i miejsc w świecie gry. Przez te 20 lat udało nam się zgromadzić ponad 50 800 użytkowników, którzy napisali 305 000 wiadomości w 26 300 wątkach.

YOUTUBE

Zbiór wszelakich trailerów, zapowiedzi, teaserów, wywiadów, intr i zapisów rozgrywki. Na Youtubie znajdziecie 229 filmów. Wiele z nich posiada dziesiątki tysięcy wyświetleń. Najstarszy film to „Risen Cinematic Trailer (Kinowy)”, który opublikowaliśmy 27 września 2009.

Współpracownicy

W tym miejscu chcielibyśmy podziękować wszystkim redaktorom, członkom administracji i innym, którzy przez te wszystkie lata w jakikolwiek sposób dołożyli swoją cegiełkę do tego przedsięwzięcia. Bez was nie bylibyśmy w tym miejscu, w którym znajdujemy się dziś, a wasza pomoc i zainteresowanie były nieocenione. Jeśli nas jeszcze czytanie, to odezwijcie się czasem. Forum ciągle działa. Oto pełna lista naszych byłych współpracowników:

Kacperex, cLoNe_xx, Yeed, Rangiz, Daria, Elessar, Arven, Bojan, BoRys, Isidro, Electric Dragon, Biafra, Alandil, Arcane, Arminas, Baton, RaVeN, KING, Tibrion, Vampek, GaNdi, StrażnikŚwiątynny, Gothic, ozi, bobek_666, Kushi, MadBull, Morgahard, Dragomir, Jodełko, Karpielek, Nekromanta Boom, Szczurek, Dadex, Glifion, Lord Bezimienny, Adonix, Dudekkss, ShooX, doctor, Sudden Hoof, Godfather, Nauczyciel, Kraver Lynch, Sever Sharivar, Jedi, Blair, mogget, Crisis, Silden, Tomisakis, Vendetta, eMzi, sir_RoBeN, TheNikerX, Kujaw, Don Esteban, Feomathar, Nameless, Anioł Stróż, El Bastardo, Barneyek, Olej, Duch, $on!cX, bimber12345, RobsonAjax, Dark Shadows, Thran, Gaan, Darth Revan, Esmallion, Morawcik

Podsumowanie

Gothic Up to portal, który stale się zmienia i ewoluuje, ale zawsze pozostaje wierny swojej pasji do serii Gothic. Dziękujemy wszystkim czytelnikom za wsparcie i wspólną zabawę przez ostatnie dwadzieścia lat. Liczymy na to, że przez następne lata nadal będziecie z nami i razem będziemy mogli odkrywać ten wspaniały świat z gier Gothic.