Romek
Modyfikacje
Nazwa modyfikacji: Diccuric

Rozpoczęcie prac: 2001

Premiera: Luty 2003

Twórcy: The Armeteur Gothic Modders (Ragnarok Entertainment)

Wymagana podstawka: Gothic 1

Wprowadzenie:


Wiele lat minęło od chwili, gdy zawarto pokojowy pakt między książętami. Pakt ten, miał zapewnić ład i spokój Engeramowi i jego królestwu. Jednak rzeczywista sytuacja Gatyah daleka jest od tej wizji.

W najśmielszych wizjach, nikt nie przewidział, co dzieje się w Etain- najbardziej tajemniczej części królestwa. Engeram nie dbał o Etain, traktując tę część ziem, jak martwą i niepotrzebną krainę. Król nie wiedział, że właśnie tam pojawi się człowiek zwący się Berengar. Ta niebezpieczna persona, otoczywszy się najrozmaitszej prominencji typkami z pod ciemnej gwiazdy, w tej liczbie magami, złodziejami i różnego rodzaju złoczyńcami, zajął twierdzę Pathlan i zagarnął w posiadanie tę zapomnianą ziemię.

Berengar bierze pod swoją opiekę chłopca. Sierotę imieniem Ardaric, z którego czyni swojego pomocnika. Chłopak wychowuje się wśród tej zbieraniny z piekła rodem. Jest świadkiem codziennych zmagań najemników na arenie, by podnieść umiejętności bojowe. Uszu jego dochodzą dźwięki bezustannie wykuwanych mieczy, a wzrok pada na tarcze, usiane strzałami łuczników, trenujących celność. Wszystkie działania mają na celu stworzenie niezawodnej armii, która pewnego dnia ruszy, aby obalić króla z tronu. W tej atmosferze, chłopak szybko zdobywa doświadczenie bojowe. Jest lojalny wobec Berengara i pragnie pomóc mu w podboju królestwa. Zdaje sobie sprawę, iż chęć obalenia króla, przez jego patrona, podyktowana jest chęcią zemsty oraz nienawiścią. Nie wie jednak, do jakich okropieństw jest w stanie posunąć się Berengar, by osiągnąć wyznaczony cel. Co się wydarzy, gdy Ardaric odkryje, co naprawdę święci się w Pathlan? Czy zmieni zapatrywania na misję przyświecającą jego mentorowi? To już zależy od Ciebie, drogi graczu…


Opis:

 
Modyfikacja zatytułowana Diccuric, jak możemy domyślić się z wprowadzenia, nie jest typowym modem. Nie dodaje do istniejącego już świata jakichś, mniej lub bardziej znaczących elementów, NPCów, zadań lub nowych lokacji. Dodatek ten, to całkowicie nowy świat z własną fabułą, zadaniami, oraz rozwiązaniami technicznymi. Bazą do powstania dodatku jest G1, ale gra nie ma nic wspólnego z historią znaną z Gothica. Dodatkowo twórcy zastosowali kilka innowacyjnych rozwiązań w stosunku do „podstawki”, m.in. rozwiązano problem snu w dowolnym miejscu przez dodanie do ekwipunku śpiwora. Jeżeli tylko w najbliższej okolicy nie znajdują się potwory lub innego autoramentu oponenci, mamy możliwość rozłożenia legowiska i zregenerowania zdrowia ucinając sobie krótką drzemkę. Dodatek zawiera także nowe animacje, przedmioty, umiejętności oraz piękny pulsujący życiem świat. Klimatem nie tylko dorównuje oryginałowi, lecz (jak twierdzi wielu graczy) wręcz podnosi poprzeczkę jeszcze wyżej w tym aspekcie.

Klimat to główna zaleta tej produkcji, gdyż fabuła praktycznie nie istnieje. Dostajemy zadania- wykonujemy je, dokonujemy wyborów. Jednak główna oś fabularna jest cokolwiek zubożona. Mimo tego niedociągnięcia nie przeszkadza to zanurzyć się na kilka/kilkanaście godzin w rozgrywce, bez poczucia traconego czasu.

Dodatek stworzyła grupa zapaleńców niemieckich pracujących pod nazwą TAGM (Ragnarok Entertainment). Prace trwały około dwóch lat, a rozpoczęły się krótko po premierze Gothica. Mod doczekał się także dubbingu w rodzimym języku. Polscy gracze zadowolić muszą się wersją kinową. Fakt ten, nie wpływa negatywnie na odbiór całości. Bez ryzyka można stwierdzić, że sytuacja ta dodaje wręcz pewnego smaczku do i tak dobrze zrealizowanego projektu.

Ta sama grupa prowadziła prace nad kontynuacją dodatku, czyli Diccuric 2, jednak do chwili obecnej projekt nie ujrzał światła dziennego. Krążą pogłoski, iż druga część wyjdzie na tzw. „dniach”. Czego sobie i innym fanom życzę. Amen.

Mod Diccuric waży ok. 105 MB

Trailer1
 {youtube}-WRDk0NJMoc{/youtube}

Trailer2
 {youtube}EqKCAMSXD3I{/youtube}

>> Ragnarok Entertainment
>> Forum TAGM
>> Pobierz orygninalny mod Diccuric
>> Pobierz spolszczenie
>> Pobierz PlayerKit v1.08k